1. Strona główna
  2. Ogłoszenia
  3. Gmina

Zaproszenie na warsztaty „Zrób sobie gwiazdę w skansenie”

„Zrób sobie gwiazdę w skansenie” to nasze przedświąteczne warsztaty, na które zapraszamy całe rodziny albo grupy znajomych (nie większe niż 6-osobowe). Każda grupa otrzyma drewnianą konstrukcję gwiazdy kolędniczej i samodzielnie ją ozdobi. Zajęcia poprowadzi Piotr Bogacewicz, który pięknie dekorowane wycinankami gwiazdy wykonuje od wczesnej młodości. Zapraszamy w niedzielę, 10 grudnia w godzinach 9.00-15.00. Cena - 140 zł od grupy. Zapisy: 509 336 816; edukacja@pmkl.pl.


Piotr Bogacewicz z Krywiatycz to jeden z niewielu twórców ludowych, którzy potrafią jeszcze tworzyć takie gwiazdy. Zajmuje się tym od lat. To sztuka przekazywana w jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. W zbiorach Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej mamy zarówno całe gwiazdy kolędnicze, jak i wycinanki jego autorstwa.   
Wykonanie gwiazdy kolędniczej wymaga nie tylko wprawy i talentu, ale też czasu. Te najpiękniejsze są dwu, albo trzyrzędowe, podświetlane, obracające się w obydwu kierunkach. Każdą z nich zdobią misternie wykonane wycinanki i frędzle. Piotr Bogacewicz nad jedną gwiazdą pracuje wiele godzin. Co roku  ma kilka zamówień, przede wszystkim z prawosławnych parafii, gdzie wciąż jeszcze zachował się zwyczaj kolędowania z gwiazdą w święta Bożego Narodzenia.