1. Strona główna
  2. Green Velo

Green Velo

Szlak Green Velo na terenie gminy Goniądz

Wschodni szlak rowerowy Green Velo jest obecnie najdłuższym, spójnie oznakowanym szlakiem rowerowym w Polsce, którego trasa przebiega przez 5 województw, w tym województwo podlaskie i gminę Goniądz.

Początek Szlaku Green Velo na terenie naszej gminy sięga roku 2013, kiedy to podpisano Porozumienie Partnerskie z reprezentantami Województwa Podlaskiego, Marszałkiem Jarosławem Zygmuntem Dobrzańskim i Członkiem Zarządu Województwa – Jackiem Piorunkiem. Porozumienie z marca 2013 r. w sprawie wspólnej realizacji projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – Województwo Podlaskie” stanowiło początek szlaku Green Velo w obrębie naszej gminy, a jego treść nakreśliła zakres współpracy w celu realizacji tego innowacyjnego projektu. Projekt ten był współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa, zapewnianych w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013, jego Beneficjentem było Województwo Podlaskie, natomiast jednym z wielu partnerów została- między innymi – Gmina Goniądz. Kolejnym „milowym krokiem” w realizacji projektu było podpisanie w roku 2015 Umowy Wykonawczej pomiędzy Gminą Goniądz i Województwem Podlaskim. To w ramach tej właśnie umowy wykonane zostało oznakowanie szlakowe na drogach gminnych oraz budowa miejsca obsługi rowerzystów (tzw. MOR). Łączny koszt realizacji tego Zadania wyniósł 64 343,79 zł a środki te zostały przekazane Gminie Goniądz w ramach dotacji celowej. Wszystkie zaplanowane prace zostały wykonane terminowo i w grudniu 2015 r. możliwy był odbiór robót, a pierwsi rowerzyści pojawili się na szlaku wiosną 2016 r.

Szlak Green Velo na terenie gminy Goniądz to ponad 7 km ścieżek rowerowych o różnej nawierzchni, prowadzący od miejscowości Wroceń, przez Dawidowiznę, miasto Goniądz, Szafranki, aż do Osowca-Twierdzy. Amatorzy rowerowych wypraw mogą podziwiać malownicze rozlewiska i sięgające po horyzont siedliska łąk poprzecinane wstęgą Biebrzy. Na zmęczonych podróżą czeka obiekt: MOR zlokalizowany w m. Goniądz, a dla tych, którzy chcą zaplanować dalszą podróż – dostępne są bezpłatne materiały informacyjne dot. szlaku Green Velo (i wielu innych atrakcji w okolicy) w Punkcie Informacji Turystycznej w Gminnym Ośrodku Kultury.

Planując podróż szlakiem Green Velo, warto zajrzeć na witrynę poświęconą tej trasie: https://greenvelo.pl/

Szczegółowe informacje o szlakach rowerowych w gminie Goniądz i miejscach wartych zobaczenia, znaleźć można pod linkiem: https://greenvelo.pl/krolestwo/1421/dolina-biebrzy-i-narwi

Szukając miejsc na nocleg i posiłek, warto zajrzeć do zakładki Turystyka na oficjalnej stronie Gminy Goniądz.