1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Sport

Łoś-biegani mimo upału

Łoś-biegani mimo upału

III edycja Biebrzańskiego Biegu Łosia za nami. W sobotę 22 sierpnia na plaży miejskiej w Goniądzu, w samo południe ruszył bieg na 10 km, w którym wzięło udział 131 zawodników. Wydarzenie zorganizowane było wspólnie przez Biebrzański Park Narodowy, Gminę Goniądz i Nadleśnictwo Knyszyn oraz Goniądzki Serwis Turystyczny www.goniadz.info.pl.

Celem biegu jest promowanie naszego regionu i biegania jako sposobu na zdrowy styl życia. 

Najlepszym przykładem, jak bieganie służy człowiekowi, jest Pan Tadeusz Dziekoński. To 71-letni mieszkaniec Goniądza, który jako maratończyk jest od początku motorem i „dobrym duchem” imprezy. „W zdrowym ciele zdrowy duch. W tym jednym zdaniu się wszystko zawiera. To niezbędne dla dzieci, dla młodzieży, by od najmłodszych lat się ruszać. Czy to bieganie czy rower, narty, sanki, czy pływanie. Nieważne, to jest niezbędne do życia. Taki człowiek jest wydajniejszy i w nauce i potem w pracy” – mówił przed startem Pan Tadeusz.

Większość tegorocznych zawodników to mieszkańcy województwa podlaskiego, przybyła spora grupa z mazowieckiego, a nawet biegacze z oddalonego setki kilometrów Świnoujścia czy Kórnika. Organizatorów cieszy coraz liczniejszy udział osób z najbliższej okolicy. Pobiegli mieszkańcy miejscowości leżących w sąsiedztwie Biebrzańskiego PN: Goniądza, Moniek, Radziłowa, Bełdy, Suchowoli, Rajgrodu.

W tym roku trasa byłą pętlą: start z Goniądza, przez łąki i lasy w okolicy wsi Szafranki, powrót ścieżką rowerową na plażę miejską.

Zostały pobite dwa dotychczasowe rekordy biegów, zarówno w kategorii mężczyzn jak i kobiet. Warunki były ciężkie ze względu na upał, mimo to pierwszy zawodnik – Bartłomiej Osior z klubu Wioska Biegaczy dotarł nam metę już po 34 min 51 sek. od startu. Najlepszą w kategorii kobiet była Paulina Mikiewicz-Łapińska z KS Podlasie z czasem 40,23 min. Gratulujemy biegaczom wspaniałych rezultatów. Oczywiście gratulacje należą się nie tylko zwycięzcom w poszczególnych kategoriach, ale KAŻDEMU UCZESTNIKOWI. I każdy otrzymał medal. „Nie chodzi o wygrywanie biegów, ale pokonywanie własnych słabości” – podkreślał podczas otwarcia biegu Jan Mela, podróżnik i społecznik który jest od początku ambasadorem Biebrzańskiego Biegu Łosia.  Podczas zorganizowanego spotkania w plenerze, każdy uczestnik miał możliwość porozmawiania z gościem specjalnym. Janek opowiadał o przekraczaniu własnych granic i o tym, że „niemożliwe”- to tylko nasza wymówka. 

Imprezie towarzyszyła przyjazna atmosfera, jaką stworzyli biegacze. Jak mówili uczestnicy - w tym biegu nie liczy się tylko sportowa rywalizacja. Przyciągają ich uroki przyrody biebrzańskiej, okolicznych lasów. Przybywają na wydarzenie całymi rodzinami, by razem odpoczywać nad Biebrzą, która w tym roku dała wyjątkowe ochłodzenie w upale.

Biebrzański Bieg Łosia zorganizowano dzięki przychylności wielu osób i instytucji. Słowa podziękowania organizatorzy kierują do: Policji, druhów strażaków z OSP Goniądz i Downary, wolontariuszy z grupy Junior Ranger, goniądzkich harcerzy pracujących w biurze zawodów oraz partnerów Biebrzańskiego Biegu Łosia: Pływalni Powiatowej w Mońkach, i Starostwa Powiatowego w Mońkach, Fundacji „Białystok biega”, Koła Gospodyń Wiejskich z Klewianki.

Organizatorzy składają gorące podziękowania za wsparcie sponsorom biegu, którymi w tym roku byli:

 • Arefiew Top Auto Krupniki, diler Opla i Isuzu
 • Bank Spółdzielczy w Mońkach
 • Mir Broker z Białegosotku
 • Drukarnia PanoramaDruk z Białegostoku
 • Restauracja Oberża nad Biebrzą z Goniądza
 • Firma Cukiernicza „Andraka” z Suchowoli
 • Zakład Mięsny „Kabo” z Choroszczy
 • „KBS” Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Potoczyzny
 • Ser „Biebrzański Batalion” z Kramkówki Małej
 • Gospodarstwo Agroturystyczne „Dolina Biebrzy” z Wrocenia
 • „Mapen” artykuły biurowe Białystok
 • Muszyna Cechini
 • Kongres 590
 • Stowarzyszenie Czysty Świat
 • Puma-Line

Nagrody główne w kategoriach open (400, 300 i 200 zł) oraz w kategoriach wiekowych  ufundowali organizatorzy. W pakietach nagród znalazły się upominki od sponsorów i partnerów Biegu.

Wyrazy wdzięczności organizatorzy składają Panu Tadeuszowi Dziekońskiemu, czuwającemu nad wyznaczeniem trasy i szczegółami technicznymi.

Obsługę sportową zawodów zapewniła firma Data Sport, a opiekę medyczną grupa Ratownicza „Nadzieja” Łomża.

Dziękując Koleżankom i Kolegom z Nadleśnictwa Knyszyn, Gminy Goniądz i jednostek podległych oraz z Biebrzańskiego PN za prace organizacyjne, wyrażamy nadzieję na spotkanie w przyszłym roku. 

Relację z biegu można obejrzeć na https://bialystok.tvp.pl/49518496/bieg-losia-nad-biebrza?fbclid=IwAR1yEOeSXyCW1Lmy-_XhGuCaGXGdME8WRvPii-Idb9tpypxLNebuZcXEEeM

Wyniki III edycji Biebrzańskiego Biegu Łosia https://wyniki.datasport.pl/results3223/?fbclid=IwAR0mh3A-mnBootjTJp9NnQ38w-iviVkxJdEtCoHRGimmrjxhBzNPAT387YY

Organizatorzy

Galeria