1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Kultura

Noc Świętojańska

Po rocznej przerwie znów mogliśmy się spotkać w najkrótszą noc roku, Noc Świętojańską. Z tej okazji Gminny Ośrodek Kultury we współpracy z Burmistrzem Goniądza zorganizował koncert na plaży miejskiej w Goniądzu. Impreza rozpoczęła się od występów najmłodszych artystów z Przedszkola Samorządowego w Goniądzu oraz zespołów pracujących w ośrodku kultury. Tańce ludowe z Kurpi i Podlasia oraz impresję na temat dawnej fabryki mioteł zaprezentował Zespół Pieśni i tańca Bierza, zaś zespół dziecięcy Mikroklimat wykonał tańce współczesne. Przed licznie zgromadzoną publicznością zaśpiewali również przedstawiciele grupy teatralnej „Pełnoletni”. Kołysankę zaaranżowaną na dwie gitary zagrali Pan Timur Slavov oraz Mateusz Sobczyk. Na scenie tego wieczoru zaprezentował się również zespół ze Szkoły Podstawowej w Goniądzu.

Gwiazdami wieczoru byli: Adam Chrola Band, zespół którego historia rozpoczęła się w 1999 roku. Założycielem i wokalistą grupy jest Adam Chrola, który od wielu lat związany jest profesjonalnie ze sceną muzyczną. W drugiej połowie 2009 roku powstała wymarzona płyta Adama zawierająca największe przeboje Krzysztofa Krawczyka pt. „Adam Chrola, Amore Mio, Złote przeboje Krzysztofa Krawczyka”. Na naszej scenie zespół zaprezentował utwory z tej płyty oraz inne przeboje.

Wieczornej rozrywki dostarczył gdyński zespół Mitra. Mitra to, siedmioosobowy zespół folk rockowy, w którego twórczości można znaleźć akcenty wielu gatunków muzycznych. Spoiwem nadającym zespołowi wyjątkowy charakter jest sekcja dęta, która w połączeniu z dźwiękami akordeonu i instrumentów klawiszowych buduje niepowtarzalny klimat i stanowi wyróżniające brzmienie zespołu. Mitra zagrała energetyczne szybkie rytmy, a także refleksyjne ballady, co bardzo spodobało się publiczności.

Po zapadnięciu zmroku, zgodnie z tradycją, dziewczęta z ZPiT Biebrza zatańczyły taniec z wiankami. A przy wypuszczaniu ich do rzeki, tradycyjne pieśni ludowe zaśpiewał zespół mieszkanek naszej gminy, uczestniczek warsztatów białego śpiewu zorganizowanych przez Towarzystwo Biebrzańskie.

Nagrodzono również zwycięzców konkursu na najładniejszy wianek świętojański i znalazcę kwiatu paproci. Gratulujemy!

Na zakończenie Nocy Świętojańskiej pokaz tańca z ogniem zaprezentowała grupa Freakus. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym powiatu monieckiego.

Pełna relacja dostępna na stronie www.goniadz.naszgok.pl

Galeria