1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Kultura

Noc Świętojańska 2019

22 czerwca 2019 r. (sobota) na plaży miejskiej w Goniądzu odbyła się impreza plenerowa pn. Noc Świętojańska, organizowana przez Burmistrza Miasta i Gminny Ośrodek Kultury w Goniądzu.

Rozgrzewką przed wieczornym świętowaniem był turniej siatkówki plażowej, podczas którego sześć drużyn rywalizowało o Puchar Burmistrza Goniądza. Na podium stanęli: Sebastian Kot i Jakub Kwiatkowski (miejsce III), Patryk Wojtach i Stanisław Kaczmarek (miejsce II) oraz zwycięzcy – Robert Jermacz i Bartłomiej Czerepuszko (miejsce I).

O godz. 19:00 oficjalnie rozpoczęła się goniądzka Noc Świętojańska. Zgromadzoną publiczność powitali Burmistrz Miasta – Grzegorz Andrzej Dudkiewicz, oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu – Katarzyna Nowicka, życząc wszystkim udanej zabawy i ogłaszając konkurs na kwiat paproci. Przez cały wieczór męska część publiczności  mogła poszukiwać wiązanki, symbolizującej legendarny kwiat zakwitający tylko raz w najkrótszą noc w roku. Zanim zapadł zmrok na scenie wystąpiły zespoły działające przy GOK w Goniądzu: Dziecięcy Zespół Taneczny MIKROKLIMAT, Zespoły Wokalne Nadbiebrzańskie Nutki i Nadbiebrzańskie MINInutki, Zespół Pieśni i Tańca „Biebrza”, Ryszard Rosiński, Maria i Andrzej Sobolewscy oraz gościnnie Przedszkolaki z Goniądza. Po prezentacjach dzieci, młodzieży i dorosłych z naszego Ośrodka Kultury wystąpił zespół WhiteStok, składający się z pięciu muzyków grających na żywo polskie i światowe przeboje. Zespół znany jest z programu rozrywkowego „Must be the Music”. Po świetnym godzinnym koncercie nadszedł czas na świętojańskie tradycje. Spośród tłumu wyłonili się znalazcy kwiatu paproci. Miłosz Mocarski i Kacper Ramotowski wspólnie poszukiwali wiązanki – ich wytrwałość i spostrzegawczość sprawiły, że kwiat paproci znalazł się w ich dłoniach. Nagrodzono również dziewczęta, które wykonały najpiękniejszy wianki świętojańskie. Były to: Maja Mogielnicka (miejsce I), Julia Potocka (miejsce II), Weronika Rzeczko (miejsce III). Kolejnym punktem programu był zjawiskowy taniec dziewcząt z Zespołu Pieśni i Tańca „Biebrza”, zakończony tradycyjnym puszczaniem wianków z zapalonymi świecami do rzeki. Noc Świętojańska to nie tylko uhonorowanie wody, ale również ognia. Taniec z ogniem wykonała grupa GORE z Suwałk. Po godz. 23:00 wystąpił długo wyczekiwany występ zespołu disco polo DIADEM. Zespół, którego liderem jest Mariusz Gołaszewski, wydał kilka płyt i nakręcił kilkanaście wideoklipów. Najbardziej znane utwory to: Kto więcej, Nocy czar, Klaun, Samoloty, Zabrałaś serce moje, Kochanie Moje, Miałaś co chciałaś, Ciebie nie ma, Pokochaj mnie i wiele innych. Zespół podczas godzinnego koncertu rozkręcił publiczność i zachęcił do dalszej zabawy z DJ Wojteckim. Obchody Nocy Świętojańskiej  zakończyły się nad ranem.

Imprezie towarzyszyły bezpłatne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych (dmuchańce, Eurobungee, fotobudka, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, kolorowe warkoczyki, itp.), stoisko edukacyjne Biebrzańskiego Parku Narodowego, Policji, a także stoiska ze słodkościami, balonami i zabawkami.

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Powiatu Monieckiego.

 

Fotogaleria: GOK w Goniądzu

Więcej zdjęć na stronie: https://goniadz.naszgok.pl/n,noc-swietojanska-3

Galeria