Złóż wniosek do Planu Ogólnego Gminy Goniądz.
Termin mija 20 grudnia
Do 20 grudnia 2024 r. każdy zainteresowany może złożyć wniosek do Planu Ogólnego, który jest przygotowywany dla gminy Goniądz.
Czym jest Plan Ogólny?
To zupełnie nowy, bardzo ważny dokument planistyczny, który określi, jak będzie rozwijać się przestrzennie nasze miasto i cała gmina. Potrzeba jego opracowania wynika z głębokiej reformy systemu planowania przestrzennego, która miała miejsce w ubiegłym roku.
Z dniem 24 września 2023 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 1688). Dokonana tą ustawą reforma planowania przestrzennego nałożyła na każdą gminę w kraju obowiązek sporządzenia nowego dokumentu, jakim jest planu ogólnego gminy. Dokument ten obejmuje obszar całej gminy i ma zastąpić dotychczas obowiązujące Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które zachowa moc do dnia wejścia w życie planu ogólnego, lecz nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
W dniu 14 listopada 2024 r. Rada Miejska w Goniądzu podjęła Uchwałę nr VI/40/24 Rady Miejskiej w Goniądzu. Granice sporządzanego planu ogólnego, obejmują obszar całej gminy z wyłączeniem terenów zamkniętych, innych niż ustalane przez ministra właściwego do spraw transportu, czyli w przypadku naszej gminy – terenów zamkniętych wyznaczonych przez Ministra Obrony Narodowej.
Link do uchwały: http://bip.um.goniadz.wrotapodlasia.pl/resource/file/preview/id.7519
Dlaczego Plan Ogólny jest taki ważny?
Plan Ogólny będzie dokumentem nadrzędnym wobec nowych planów miejscowych. Obejmie obszar całej gminy, z wyłączeniem wojskowych terenów zamkniętych. Po przeprowadzeniu procedury i uchwaleniu przez radnych miejskich, Plan Ogólny zastąpi obecne Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego miasta i gminy Goniądz. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym, nasza gmina, tak jak inne samorządy, na uchwalenie Planu Ogólnego ma czas do końca 2025 roku.
Do dziś ustawodawca, mimo oczekiwań środowiska samorządowego, nie wydłużył tego terminu. Biorąc pod uwagę skomplikowanie tego aktu prawnego, procedowanie musi być naprawdę sprawne. Samorząd, który nie uchwali Planu Ogólnego do końca 2025, nie będzie mógł uchwalać nowych MPZP (miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego).
Pomimo pewnych podobieństw do dobrze znanego Studium…, Plan Ogólny to opracowanie o zupełnie innym charakterze. Formuła Studium była, powiedzmy szczerze, dość zawiła, wielotematyczna i szeroka. Plan Ogólny będzie miał bardzo zwięzły i techniczny charakter. Odniesie się przede wszystkim do dopuszczalnych na danym terenie funkcji oraz parametrów zabudowy. Dlaczego jest tak ważny? Ponieważ będzie dokumentem, który przesądzi o tym, gdzie na terenie miasta i gminy będzie mogła powstać zabudowa, a gdzie będzie w ogóle zakazana. Określi nieprzekraczalne parametry każdej inwestycji i wyreguluje te sprawy dla wszystkich przyszłych planów miejscowych. W odróżnieniu od Studium…, Plan Ogólny będzie aktem prawa miejscowego, a więc będzie obowiązywał wszystkich. Studium było (i do czasu przyjęcia Planu Ogólnego nadal będzie) dokumentem ważnym, ale to „tylko” akt prawa wewnętrznego. Wiąże przede wszystkim planistów i urbanistów przy opracowywaniu planów miejscowych, które muszą być zgodne z Studium.
Specyfika Planu Ogólnego
Zabudowa jednorodzinna, punkt handlowy, czy może skwer lub park? Wydzielonym fragmentom terenu, nazywanym strefami planistycznymi, przypisane będą w Planie Ogólnym dopuszczalne funkcje terenu. Obligatoryjnie Plan Ogólny będzie musiał określać strefy planistyczne (funkcje terenu), takie jak np. strefy wielofunkcyjne z zabudową jednorodzinną, strefy wielofunkcyjne z zabudową wielorodzinną, strefy usługowe, strefy zieleni i rekreacji. Ustawa przewiduje trzynaście typów stref planistycznych, które w Planie Ogólnym nie będą mogły nakładać się na siebie.
W każdej ze stref będzie określona: maksymalna intensywność zabudowy (czyli relacja powierzchni całkowitej nadziemnych kondygnacji budynku do wielkości działki budowlanej), maksymalna wysokość i powierzchnia zabudowy, czy minimalna powierzchnia biologicznie czynna (czyli, w uproszczeniu, powierzchnia, na której rośliny mogą swobodnie rosnąć). Ponadto Plan Ogólny może określać gminne standardy dostępu (odległości) od istotnych funkcji publicznych: szkół, opieki zdrowotnej, transportu zbiorowego, obiektów kultury, czy też dostępu do zieleni. Nie jest to jednak obowiązkowe.
Ustawa określiła zamknięty katalog stref planistycznych, a w nich te przeznaczenia, które uznaje się za podstawowe oraz te, które definiując strefę dla danego obszaru można przypisać dodatkowo. Zobacz, jakie to strefy:
Plan-ogolny-strefy-funkcjonalne.pdf
O co możesz wnioskować do Planu Ogólnego?
Zgodnie z procedurą przewidzianą ustawą dla Planu Ogólnego, jednym z pierwszych etapów jest zbieranie wniosków. Na zbieranie wniosków do planu dla naszej gminy ustalono termin do 20 grudnia 2024 r. W tym terminie każdy zainteresowany może przekazać swoje sugestie do sporządzanego dokumentu, a tu kluczowe jest zrozumienie zakresu tematycznego Planu Ogólnego, o którym wspomniano wyżej. Charakterystyka Planu Ogólnego przekłada się bezpośrednio na ustalenia dla konkretnej nieruchomości.
O co w takim razie wnioskować, kiedy ramy Planu Ogólnego są tak ściśle określone? Przede wszystkim o przeznaczenie/funkcję terenu (działki) lub samą strefę planistyczną. Ustawodawca przy każdej strefie planistycznej wskazał dopuszczone dla niej przeznaczenia Jeśli chcesz złożyć wniosek o zabezpieczenie konkretnej funkcji, możesz wpisać ją we wniosku wprost (np. strefa produkcji rolniczej, strefa z zabudową zagrodową, strefa zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej).
Nad strefą mieszkaniową warto zatrzymać się na chwilę dłużej. Trzeba podkreślić, że nie będzie dowolności w wyznaczaniu nowych stref pod zabudowę mieszkaniową. Plan Ogólny umożliwi dopuszczenie zabudowy mieszkaniowej wyłącznie poprzez przyjęcie dla danego obszaru jednej z trzech stref:
Strefy wielofunkcyjnej z zabudową wielorodzinną (SW),
Strefy wielofunkcyjnej z zabudową jednorodzinną (SJ),
Strefy wielofunkcyjnej z zabudową zagrodową (SZ).
I w tym momencie ważna uwaga: w pierwszej kolejności strefy pod zabudowę mieszkaniową zostaną wyznaczone na tych terenach, gdzie zabudowa mieszkaniowa już jest, przy jednoczesnej weryfikacji i zrobieniu bilansu, czy i ile miasto/gmina potrzebuje jeszcze nowych mieszkań. Dopiero wówczas możliwe będzie wyznaczanie nowych obszarów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Sporządzany Plan Ogólny nie służy więc, mówiąc potocznie prostemu przekształceniu każdej działki w „działkę budowlaną”. Intencją, zresztą bardzo słuszną, autorów ustawy i reformy planowania, było ograniczenie niekontrolowanego „rozlewania się” zabudowy i zapewnienie lepszej ochrony walorów krajobrazowych, przyrodniczych na terenach niezagospodarowanych, czy, jak wskazało nam w swoim piśmie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ochrona gruntów rolnych warunkujących bezpieczeństwo żywnościowe.
Jak złożyć wniosek do Planu Ogólnego?
Wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski do Planu Ogólnego (nazywanego też aktem planowania przestrzennego stąd nazwa formularza: Pismo dotyczące aktu planowania przestrzennego) tylko i wyłącznie na określonym wzoru formularza (dostępny poniżej).
Wnioski można złożyć w postaci:
1) papierowej, którą należy złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim w Goniądzu (w Biurze Podawczym mieszczącym się na parterze budynku) lub wysłać na adres Urzędu Miejskiego w Goniądzu ( ul. Stary Rynek 24, 19 - 110 Goniądz) za pośrednictwem operatora pocztowego,
2) elektronicznej, którą należy złożyć za pomocą poczty elektronicznej (przesyłając na adres: kancelaria.um@goniadz.pl wiadomość z dołączonym skanem wypełnionego formularza w postaci papierowej lub formularzem w formie dokumentu elektronicznego) lub za pomocą Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej - ePUAP (Skrytka epuap: /200813/skrytka)
Przypominamy, że za wniosek złożony w terminie to taki, który nadano najpóźniej 20 grudnia 2024 r. Decyduje o tym data stempla pocztowego, wysłania maila lub pieczątka wpływu w przypadku dostarczenia wniosku osobiście do Urzędu. W razie trudności, czy pytań przy wypełnianiu wniosku, zachęcamy do kontaktu z pracownikiem Urzędu Miejskiego w Goniądzu, pokój nr 10, tel. 85 738 00 43 wew. 24, e-mail: magdalena.laskowska@goniadz.pl
Wniosek do planu ogólnego:
Wzór_formularza_pisma_dot_aktu_planowania_przestrzennego.doc
Wzór_formularza_pisma_dot_aktu_planowania_przestrzennego.pdf
Przykład_wypełnionego_formularza_wniosek_do_projektu_POG_MRiT.pdf
Wszelkie bieżące informacje są sukcesywnie umieszczane w BIP i na stronie gminy Goniądz w dedykowanych zakładkach poświęconych procedurze związanej z Planem Ogólnym Gminy Goniądz:
https://goniadz.pl/s1000025-plan-ogolny-gminy-goniadz
http://bip.um.goniadz.wrotapodlasia.pl/plan-ogolny-gminy-goniadz.html