W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielę 5 marca br. przed rozpoczęciem biegu w Goniądzu pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Ziemi Goniądzkiej odbyły się gminne uroczystości. Uczestnicy wydarzenia odśpiewali hymn państwowy. Okolicznościowe przemówienie wygłosił burmistrz Goniądza Grzegorz Andrzej Dudkiewicz po czym  delegacje z terenu Gminy Goniądz złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie walczącym żołnierzom.

Tego dnia, po raz XI w kraju i po raz drugi w Goniądzu odbył się Bieg Tropem Wilczym pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Bieg poświęcony jest pamięci Żołnierzy Wyklętych – członków antykomunistycznego ruchu oporu po II wojnie światowej i wpisuje się w obchody ustanowionego na 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorem głównym  i pomysłodawcą biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie  zaś w Goniądzu,  od dwóch lat, lokalny bieg organizuje Burmistrz Goniądza wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu.

Podobnie jak w blisko 400 lokalizacjach w całej Polsce, w niedzielne południe, Burmistrz Goniądza - Grzegorz Andrzej Dudkiewicz dokonał oficjalnego otwarcia i dał uczestnikom sygnał do startu. Dystans Biegu: 1963 m – upamiętnia rok śmierci ostatniego, poległego w walce, Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka ps. „Lalek”.

W biegu udział wzięło 120 zawodników w większości byli to mieszkańcy naszej gminy m.in. dzieci i młodzież z Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Goniądzu, reprezentacja z Biebrzańskiego Parku Narodowego, licznie przybyli żołnierze z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wychowanki i wychowawcy z Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu a także zaprzyjaźnieni harcerze z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges” oraz goście z Moniek, Knyszyna czy Białegostoku.
Każdy zawodnik przekraczający metę otrzymał pamiątkowy medal a na uczestników i gości czekała gorąca grochówka przygotowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klewiance.

W czasie imprezy w Goniądzu można było obejrzeć okolicznościową wystawę plenerową bohaterów tamtego okresu, którą dzięki uprzejmości oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku zorganizowali żołnierze 1PBOT.

Serdecznie dziękujemy  za pomoc w organizacji biegu Pracownikom GOK w Goniądzu, Urzędu Miejskiego w Goniądzu, Zakładu Usług Komunalnych w Goniądzu oraz harcerzom z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges”.  Ogromne słowa podziękowania kierujemy do policjantek i policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach oraz strażaków z  Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Goniądz za dbanie o bezpieczeństwo uczestników na trasie biegu!

Wszystkich uczestników połączyła jedna idea – przypomnieć heroizm walki powojennego podziemia niepodległościowego co pokazała dzisiejsza frekwencja, która ogromnie nas cieszy. Już dziś wiemy, że za rok ponownie spotkamy na linii startu - z jeszcze większą ilością pakietów startowych.

Wszystkim zawodnikom należą się szczególne gratulacje, pogoda nas bowiem dzisiaj specjalnie nie rozpieszczała.

 

Fotorelacja: Kulima Janusz

Galeria