• 5 kwietnia 2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Z Goniądza do Torunia, by uczcić 450 lat Unii Lubelskiej

Z Goniądza do Torunia, by uczcić 450 lat Unii Lubelskiej. Flisacy z całej Polski płyną rzeką Biebrzą, Narwią i Wisłą.


Przez kilka dni nad rzeką Biebrzą w Goniądzu 15 flisaków pod wodzą retmana, kultywując swą tradycję, budowało tratwę z drewna sosnowego otrzymanego od Nadleśnictwa Knyszyn. Tratwa powstała z 56 metrów sześciennych drzewa sosnowego i docelowo osiągnęła ponad 80 metrów długości.

Rzeczna podróż flisaków wyniesie ponad 500 km a każda chętna osoba, może popłynąć choćby kawałek wraz z nimi.

Trasa Flisu Obojga Narodów zaczęła się w Goniądzu w piątek 26 lipca. Flisacy wystrzałami z armaty zapoczątkowali swoją podróż i przepłynęli z tzw. ,,plaży bochenkowej” na plażę miejską znajdującą się na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji.

Podczas tego wydarzenia na plaży odbyła się biesiada mieszkańców Gminy Goniądz oraz przybyłych gości z flisakami, podczas której wystąpił zespół ludowy z Litwy – Klumpe a pyszne ,,swojskie jadło” serwowały niezastąpione Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klewiance.

Wszystkie przybyłe osoby bawiły się do późnych godzin nocnych podczas I Goniądzkiej Potańcówki, która była okazją do wspólnej zabawy dorosłych jak i dzieci.

W sobotę o 7 rano na tratwie ksiądz proboszcz parafii p.w. Św. Agnieszki - Robert Koller odprawił Mszę Świętą w intencji mieszkańców Goniądza i flisaków, którzy z błogosławieństwem odpłynęli w 18-dniową podróż do Torunia.

 

Źródło: Gazeta Współczesna

Galeria