3 maja 2024 roku w całym kraju organizowane były uroczystości związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja. W 233 rocznicę uchwalenia drugiej na świecie i pierwszej w Europie ustawy regulującej organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli, gminne obchody tego święta odbyły się także w Goniądzu.

    Obchody gminne rozpoczęła msza święta odprawiona przez proboszcza Parafii pw. św. Agnieszki w Goniądzu Roberta Kollera w intencji Ojczyzny i motocyklistów w związku z otwarciem sezonu motocyklowego 2024.

    Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i gminy, turyści, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Goniądz oraz zaproszeni goście m.in.:  Artur Wiatr - Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, Przedstawiciele 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, Radni Rady Miejskiej w Goniądzu  w asyście żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, harcerzy z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges”, grupy motocyklowej „Biebrzańskie Niedźwiedzie” oraz ich przyjaciół na jednośladach z różnych części województwa i kraju, przy zabezpieczeniu funkcjonariuszy
z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach udali się pod pomnik w parku miejskim.  Odbyła  się  tam dalsza część uroczystości trzeciomajowych podczas których miało miejsce uroczyste  podniesienie flagi na maszt i wspólne odśpiewano hymn państwowy. Przemówienie okolicznościowe wygłosił Burmistrz Goniądza – Grzegorz Andrzej Dudkiewicz, a delegacje uczestniczące w obchodach złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pamięci. W czasie obchodów ksiądz Damian Silwonik poświęcił blisko 700 jednośladów, modląc się i życząc kierowcom bezpiecznych podróży.

    Na koniec Burmistrz Goniądza zaprosił wszystkich uczestników na piknik 3-majowy na terenie Miejskiego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji, na który poczęstunek przygotowały Panie kucharki ze stołówki przy Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Goniądzu a  przy muzyce na żywo odbył się pokaz sprzętu strażackiego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach oraz jednostek straży pożarnych działających na terenie gminy Goniądz.

    Serdecznie dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do organizacji tej uroczystości: pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Zakładu Usług Komunalnych w Goniądzu, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Goniądzu,  strażakom i  policjantom dbającym o bezpieczeństwo uczestników wydarzenia.

Fotorelacja: Rogiński Miłosz

Galeria