1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Tropem Wilczym – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

    W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w niedzielne popołudnie 6 marca br. w Goniądzu pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Ziemi Goniądzkiej odbyły się gminne uroczystości, podczas których zebrani odśpiewali hymn a delegacje z terenu Gminy Goniądz złożyły kwiaty i zapaliły znicze w hołdzie walczącym żołnierzom.

    Po części oficjalnej odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Bieg ten ma charakter ogólnopolski i odbył się w ponad 300 lokalizacjach w kraju jednocześnie.

    Pomysłodawcą i koordynatorem biegu jest Fundacja Wolność i Demokracja z siedzibą w Warszawie, a bieg lokalny zorganizował Burmistrz Goniądza i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu. Przedsięwzięcie to ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia a przy okazji propagowanie sportu i zdrowego trybu życia.

    Bieg odbył się ulicami Goniądza na dystansie 1963 m. – upamiętnienie roku śmierci ostatniego poległego w walce żołnierza – Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Wzięło w nim udział 94 zawodników, w tym młodzież szkolna a także rodziny z małymi dziećmi. Mieliśmy okazję gościć na naszej uroczystości m.in. mieszkańców Moniek, Białegostoku a także przedstawicieli Biebrzańskiego Parku Narodowego, Jednostki Wojskowej w Osowcu, wychowanki i wychowawców Młodzieżowego Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu oraz zaprzyjaźnionych harcerzy z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges”.

    Każdy zawodnik przekraczający metę otrzymał pamiątkowy medal a na uczestników i gości czekała gorąca grochówka przygotowana przez pracowników Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Goniądzu.

    Serdecznie dziękujemy  za pomoc w organizacji biegu harcerzom z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges” oraz policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach i  strażakom  Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Goniądz za dbanie o bezpieczeństwo uczestników na trasie biegu.

Galeria