Działania nocne 23/24 kwietnia 2025 r.
Odcinek bojowy nr 1
Od godz. 18:15 kontynuowano zrzuty wody ze śmigłowca Lasów Państwowych, skierowane na punkty zapalne wytypowane przez operatorów dronów. Równolegle prowadzono gaszenie przy użyciu podręcznego sprzętu gaśniczego.
Od godz. 20:00 rozpoczęto sukcesywną redukcję sił bezpośrednio zaangażowanych w działania – na miejscu pozostały zastępy prowadzące dozór pogorzeliska.
W trakcie całej nocy nie odnotowano rozprzestrzenienia się ognia.
Odcinek bojowy nr 2
Podobnie jak na odcinku pierwszym, od godz. 18:15 prowadzono zrzuty wody w rejony wskazane przez drony oraz działania gaśnicze w zalesionych obszarach. Od godz. 20:00 nastąpiła redukcja sił – pozostawiono zastępy nadzorujące pogorzelisko.
Pożar nie rozprzestrzeniał się, a nocne działania ograniczyły się do dozoru.
Aktualizacja działań gaśniczych w Biebrzańskim Parku Narodowym – stan na 20:00, 22 kwietnia 2025 r.
22-04-2025 r. kontynuowano działania gaśnicze na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w pow. augustowskim i monieckim w woj. podlaskim.
W akcji uczestniczyło 387 strażaków z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, wykorzystując 104 pojazdy gaśnicze, w tym specjalistyczne pojazdy SHERP oraz quady.
W działaniach udział brało 5 statków powietrznych (4 z Lasów Państwowych i 1 z Policji), które wykonały 400 zrzutów wody (355 m3) oraz 6 zespołów bezzałogowych statków powietrznych.
Pożar strawił ok. 450 ha nieużytków, trzcinowisk oraz częściowo lasu i trudnodostępnych, podmokłych i bagnistych terenów. Pożar nie rozprzestrzenia się. Trwa akcja gaśnicza pojedynczych zarzewi ognia.
Działania gaśnicze w Biebrzańskim Parku Narodowym – stan na 12:00, 22 kwietnia 2025 r.
W miejscowości Polkowo, na rzece Netta, zorganizowano punkt czerpania wody, z którego poprowadzono magistralę wodną o długości około 2500 metrów. Trwa budowa drugiej magistrali. Dzięki temu możliwe jest skuteczne zaopatrzenie wodne jednostek walczących z pożarem.
Na miejscu działania prowadzą:
- Moduł GFFF Poznań,
- Kompania Szkolna z Akademii Pożarnicza,
- żołnierze Wojska Obrony Terytorialnej.
W akcji bierze udział ponad 200 ratowników oraz ponad 40 pojazdów. Wsparcie z powietrza zapewniają: 4 śmigłowce Lasów Państwowych wyposażone w system bambi bucket oraz śmigłowiec Policji, również z bambi bucket. Od rana dokonano około 250 zrzutów wody.
Na froncie pożaru wciąż pojawiają się punktowe zarzewia ognia.
Nad obszarem operuje dron Bayraktar TB-2 z kamerą termowizyjną, który pozwala lokalizować ogniska pożaru z powietrza. Sprzęt ten został wydzielony przez 12 Bazę Bezzałogowych Statków Powietrznych i znacząco wspiera działania ratunkowe.
Źródło: https://www.gov.pl/web/kgpsp/pozar-w-biebrzanskim-parku-narodowym---22042025