1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

         11 listopada to dla większości Polaków jeden z najważniejszych dni w roku, tego dnia w 1918 r. po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata.
Obchodzona 11 listopada rocznica jest okazją do uroczystych obchodów, modlitw, podziękowań i chwili zadumy nad bohaterstwem żołnierzy, którzy walczyli o wolną Polskę.

         W Gminie Goniądz uroczyste obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele p.w. Św. Agnieszki w Goniądzu odprawioną przez księdza proboszcza Roberta Jacka Kollera w intencji Ojczyzny z udziałem chóru parafialnego i w towarzystwie pocztu sztandarowego Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Goniądzu, 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich "Boanerges" oraz sztandarów jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy.

    Po nabożeństwie mieszkańcy miasta i gminy oraz zaproszeni goście w asyście grupy motocyklowej „Biebrzańskie Niedźwiedzie” i przy zabezpieczeniu funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach udali się pod pomnik w parku miejskim, gdzie odbył  się uroczysty apel podczas którego miało miejsce podniesienie flagi na maszt i wspólnie odśpiewano hymn państwowy. Przemówienie okolicznościowe z okazji Święta Niepodległości wygłosił Burmistrz Goniądza – Grzegorz Andrzej Dudkiewicz, a delegacje uczestniczące w obchodach złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod pomnikiem pamięci.

    Po tej części uroczystości Burmistrz Goniądza zaprosił wszystkich zgromadzonych na dalszą część obchodów do Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu, gdzie czekała na nich gorąca grochówka przygotowana przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Klewiance. W GOK odbył się koncert zespołu Nadbiebrzańskie Nutki. Następnie zgromadzeni goście śpiewali pieśni patriotyczne przygotowane przez Panią Agnieszkę Panas – instruktor śpiewu, zaś wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych prowadziły dziewczęta z Nutek. Podczas trwania koncertu można było obejrzeć wystawę zdjęć „Goniądz w starej fotografii”.

    Organizatorami gminnych obchodów byli Burmistrz Goniądza i Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu.

    Dziękujemy Państwu za udział w uroczystości, a także Wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przebiegu obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Galeria