1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Komunikat Burmistrza Goniądza do Mieszkańców Miasta i Gminy Goniądz

Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Goniądz!

W związku z rosnącym zagrożeniem epidemią wirusa SARS-CoV-2 (koronawirus) w Polsce zwracam się do Was z prośbą o możliwe ograniczenie przebywania w miejscach publicznych. Duże skupiska ludzi sprzyjają  rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą  kropelkową, dlatego apeluję o możliwe ograniczenie przebywania  w miejscach publicznych, gdzie mogą się Państwo zarazić.
Proszę  o zastąpienie bezpośrednich kontaktów osobistych, rozmowami  telefonicznymi, komunikowanie się przez Internet i innymi metodami.

Seniorzy!  Poproście o pomoc w codziennych czynnościach takich jak zakupy,  zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych, członków  rodziny, sąsiadów.
Nie bójcie się Państwo o taką pomoc poprosić. Telefony: Urząd Miejski w Goniądzu 857380043, Ośrodek Pomocy Społecznej w Goniądzu 857380054, Ochotnicza Straż Pożarna w Goniądzu 857380008.
Występujący w Polsce i na świecie koronowirus, zagraża życiu i zdrowiu zwłaszcza osób starszych. Osoby zainfekowane wirusem, a jeszcze niemające objawów choroby mogą przez kilka dni zarażać osoby ze swego otoczenia, ponieważ koronowirus objawia się od 1 do 14 dni od zakażenia.
Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: gorączka, męczący kaszel, uczucie duszności oraz  problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe.
Proszę o rozsądne zachowanie, nie lekceważenie zagrożenia w wyniku, którego na zapalenie płuc i inne  powikłania zmarło już kilka tysięcy osób.
Wierzę, że ludzka solidarność, odpowiedzialność i wrażliwość pozwoli nam przetrwać ten trudny czas walki z wirusem.
W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, apeluję o przestrzeganie zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosowanie się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

Apeluję, by:

- unikać wszelkich miejsc skupisk ludzkich
- ograniczyć maksymalnie lub w ogóle zaprzestać kontaktu dzieci z dziadkami i osobami starszymi
- zainteresować się seniorami – zwłaszcza samotnymi – z najbliższego otoczenia, pomóc im ewentualnie w zakupach, dostarczeniu leków itp. ograniczając przy tym osobisty kontakt

Pomimo trudnej sytuacji starajmy się zachować spokój i nie ulegajmy panice.

- myjmy ręce jak najczęściej
- pijmy dużo wody w temperaturze powyżej 20 stopni C
- ograniczmy wszelkie spotkania
- nie witajmy się podaniem ręki

Ponadto, apeluję  o korzystanie wyłącznie ze sprawdzonych źródeł informacji o koronawirusie, które znajdziecie Państwo na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego oraz dzwoniąc pod numer bezpłatnej infolinii NFZ 800-190-590.

W celu zapobiegania rozpowszechnianiu się wirusa zalecam wszystkim Mieszkańcom naszej gminy, aby jeśli nie jest to konieczne ograniczać wizyty w urzędach i instytucjach użyteczności publicznej. Jeśli sprawy nie są pilne lepiej odłożyć je na inny, bardziej dogodny moment.
Informuję, że większość spraw w Urzędzie Miejskim w Goniądzu i jednostkach podległych gminie może być załatwiona telefonicznie, e-mailowo bądź poprzez skrzynkę ePUAP. Adresy e-mail oraz telefony bezpośrednio do komórek organizacyjnych Urzędu znajdują się na stronie www.goniadz.pl.

Apeluję do rodziców, by przestrzegali zasad kwarantanny i nie przebywali z dziećmi w większych skupiskach ludzi takich jak place i sale zabaw, obiekty sportowe i rekreacyjne, imprezy rodzinne.
Apeluję do wszystkich mieszkańców o włączenie się we wszystkie działania prewencyjne prowadzone na terenie gminy oraz przestrzeganie zaleceń wszystkich służb.

Wprowadzone ograniczenia to nasza wspólna troska o siebie nawzajem. Dziękuję za zrozumienie i jeszcze raz apeluję o rozsądek i wzajemną odpowiedzialność.

Z wyrazami szacunku

Burmistrz Goniądza
Grzegorz Andrzej Dudkiewicz