Wilki to naturalni mieszkańcy naszych lasów, a ich obecność świadczy o dobrej kondycji lokalnego ekosystemu. Wilki najczęściej są płochliwe i unikają kontaktu z ludźmi, ponieważ odczuwają przed nami naturalny strach, jednak zdarza się, że mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Podczas bezpośredniego spotkania mogą przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta. Jeśli zbliżają się do siedzib ludzkich, jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu jedzenia. Najczęściej, jeśli podchodzą w nocy w pobliże siedzib, to ludzie nawet o tym nie wiedzą. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się nieobliczalnie, jeśli są wystraszone, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy są dokarmiane i zostaną przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
Należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:
• Nigdy nie dokarmiaj wilków, nawet jeśli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Białymstoku tel. 85 740 69 81 lub Urząd Miejski w Goniądzu, tel. 85 738 00 39.
• Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych zamkniętych pojemnikach. Resztki żywności pozostawione poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
• Jeśli pracujesz w lesie, nigdy nie pozostawiaj żywności w miejscu pracy. Pakuj wszystkie odpadki i zabieraj ze sobą. Pozostawiona żywność może zwabiać drapieżniki w pobliże pracujących w lesie ludzi.
• Zwiększ ochronę i nadzór nad zwierzętami gospodarskimi poprzez zamykanie ich na noc w pomieszczeniach/zagrodach, a także zabezpiecz pastwisko np. pastuchem elektrycznym lub fladrami
• Spacerując w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela. Zagubiony, biegający po lesie pies może stać się ofiarą wilka.
• Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach. Nie pozostawiaj psiej i kociej karmy na zewnątrz, w miejscach gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników.
Pamiętaj, że wilk jest objęty ochroną ścisłą. Od czasów II Wojny Światowej nie odnotowano ataków wilków na człowieka w naszym kraju. Więcej informacji o wilkach, zabezpieczeniu zwierząt gospodarskich oraz wypłat odszkodowań za straty poniesione przez wilki:
https://www.polskiwilk.org.pl/
https://www.polskiwilk.org.pl/ochrona-inwentarza/metody-ochrony-inwentarza