• 6 czerwca 2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Informacja Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku z 27 kwietnia 2020 roku

    Po godzinie 15.00, w niedzielę 26 kwietnia 2020 roku po tygodniu zostały zakończone działania gaśnicze na  terenie Biebrzańskiego Parku Narodowym.
Około godziny 17.00 teren działania został przekazany Biebrzańskiemu Parkowi Narodowemu, z zaleceniem monitorowania pogorzeliska. Poszczególne siły ratownicze rozpoczęły powrót do swoich baz. Służby Biebrzańskiego Parku Narodowego  będą patrolowały i dozorowały pogorzelisko przez kolejne dni. 

    Najdłużej strażacy dogaszali i patrolowali obszar Lasku Wroceńskiego lecz w godzinach popołudniowych również tam wszelkie działania gaśnicze zostały zakończone. Trwa zwijanie sprzętu i ponad 4 tysięcy metrów głównych magistrali gaśniczych węży 110.

    W dniu 26.04 w działaniach zaangażowane były zarówno siły ratownicze z województwa podlaskiego jak również odwody operacyjne w postaci kompanii ze szkoły aspirantów w Poznaniu i Krakowie oraz kompani gaśniczych z województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie w rejonie działań pracowało 27 zastępów gaśniczych, 160 strażaków i 50 żołnierzy WOT. Jednakże każdego dnia w działaniach gaśniczych brało udział ok. 350 strażaków PSP i OSP oraz ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Biorąc pod uwagę fakt rotacji ratowników – w działaniach gaśniczych od początku, tj. 19.04 zaangażowanych było ok. 1500 strażaków. Dodatkowo przy gaszeniu Biebrzańskiego Parku Narodowego udział brali lub pośrednio zaangażowani byli przedstawiciele: Lasów Państwowych, BPN, Policji, Straży Granicznej, Wojsk Inżynieryjnych, Marszałek i jednostki samorządowe, Wojewoda, mieszkańcy okolicznych miejscowości, harcerze i wolontariusze oraz wiele innych instytucji i stowarzyszeń  – co daje liczbę osób liczoną w tysiącach.