1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Granica w ogniu 17 września 1939r.

„Granica w ogniu 17 września 1939r.”
Osowiec – Twierdza 29 czerwca 2019r.

    Jest 16 września 1939r, trzy polskie dziewczęta spacerując wzdłuż granicy z ZSRR zauważają dwóch uzbrojonych osobników idących od drugiej strony. Uciekając w popłochu napotykają patrol Korpusu Ochrony Pogranicza i informują żołnierzy o swojej przygodzie. Patrol rusza w pościg, dywersanci osłaniając się ogniem broni palnej wycofują się.

    Następnego dnia ci sami dywersanci w roli przewodników prowadzą oddział Wojsk Pogranicznych NKWD. Ich zadanie to realizacja porozumień Paktu Ribbentrop – Mołotow: uderzenie na II RP i zajęcie jej wschodnich ziem. Niespodziewanie na ich drodze staje patrol KOP i prowadząc silny, celny ogień przyciska Rosjan do ziemi. Wkrótce dostaje wsparcie drugiego patrolu znajdującego się w okolicy i zaalarmowanego strzałami. Kiedy sytuacja dla Rosjan staje się patowa na miejsce przybywa major NKWD i niezadowolony z braku postępów na miejscu wymierza „sprawiedliwość” swojemu poprzednikowi a sam prowadzi natarcie przy wsparciu lekkiej artylerii. Jednak i Polacy dostają w tym czasie wsparcie plutonu odwodowego.

    Ostatecznie zachowując porządek żołnierze KOP wycofują się. Przewaga Rosjan jest zbyt duża, jednak nawet wobec niej nie kontynuują oni pościgu, gdyż w walce stracili obu przewodników.

    Tak pokrótce przedstawiał się scenariusz inscenizacji historycznej, jaka odbyła się 29 czerwca 2019r. na terenie poligonu w Osowcu – Twierdzy. Wzięło z niej udział ok. 40 rekonstruktorów z Białegostoku, Osowca, Radzynia Podlaskiego, Tomaszowa Lubelskiego i Mątwicy. Realizm zmagań podkreślała doskonała pirotechnika, a pole bitwy zasłało ok. 700 łusek karabinowych i pistoletowych. Była to pierwsza inscenizacja historyczna jaka odbyła się w Osowcu – Twierdzy a jej organizacja wpisała się w obchody 80-tej rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, przypominając, że w tamte straszne, wrześniowe dni Polska zmuszona była walczyć z agresorami wlewającymi się w jej granice właściwie ze wszystkich stron.

    Przed inscenizacją każdy przybyły mógł odwiedzić stoiska 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej a także zweryfikować swoje umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy na stoisku Stowarzyszenia Ratowniczo – Poszukiwawczego „Medival”.

    Po wszystkim był czas na wspólne zdjęcia i wzajemne podziękowania.

    Organizatorami wydarzenia byli: Osowieckie Towarzystwo Fortyfikacyjne i Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP a wszystko odbyło się dzięki życzliwości i pomocy Gminy Goniądz, Banku Spółdzielczego w Mońkach, Składu Osowiec 2 RBLog, 1 Podlaskiej Brygady OT, Podlaskiego Oddziału SG i SRP „Medival”.

Tekst: Krzysztof Szepiel

Zdjęcia: Andrzej Kochaniak

Galeria