• 6 czerwca 2020
  1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

Dzień Flagi i Święto Narodowe Trzeciego Maja

Szanowni Mieszkańcy Gminy Goniądz!

    W najbliższą niedzielę obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja, a dokładnie będzie to 229. rocznica upamiętniająca uchwalenie Konstytucji w 1791 roku. Tego dnia obchodzimy również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w naszym kraju od 1920 roku.

    Dzień 3 maja kojarzymy z uroczystymi obchodami, kiedy to wspólnie uczestniczyliśmy we mszy świętej, a następnie upamiętnialiśmy ten dzień poprzez przemarsz z udziałem pocztów sztandarowych pod pomnik znajdujący się w parku miejskim, gdzie składaliśmy kwiaty. Niestety, w związku z panującą pandemią koronawirusa, jesteśmy aktualnie zmuszeni do pozostania w domach ze względów bezpieczeństwa. W tym roku w imieniu mieszkańców Gminy Goniądz wiązankę kwiatów złożą tylko przedstawiciele władz samorządowych.

    2 maja obchodzimy Święto Flagi. Jest to dzień w którym Polakom towarzyszy refleksja o szczytnych kartach historii Polski, jest to wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

    Apeluję więc do Was o alternatywne, symboliczne upamiętnienie Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi, poprzez wywieszenie na swoich domach oraz balkonach flagi państwowej – szczególnego symbolu naszej kultury. Pokażmy, iż w tak trudnym okresie, jesteśmy solidarni z narodem!

Burmistrz Goniądza
Grzegorz Andrzej Dudkiewicz