1. Strona główna
  2. Aktualności
  3. Gmina

80. rocznica pacyfikacji wsi Grzędy i 79 rocznica bitwy 9 Pułku Strzelców Konnych AK

    8 września 1944 r. w okolicach wsi Osowe Grzędy, żołnierze Armii Krajowej pod dowództwem rotmistrza Wiktora Konopko, ps. „Grom” stoczyli z Niemcami największa bitwę na tym terenie.

    Dla mieszkańców województwa podlaskiego to bardzo ważna historyczna data. Jak co roku, tak i w tym,  na Grzędach przy nowopowstałej tablicy memoratywnej odbyły się uroczystości oddające hołd poległym żołnierzom i mieszkańcom wsi. Tablica ufundowana została przez: Nadleśnictwo Rajgród, Gminę Rajgród, Gminę Goniądz, Starostwo Powiatowe w Grajewie, Biebrzański Park Narodowy, Instytut Pamięci Narodowej oraz społeczność lokalną.

    Podczas uroczystości odprawiona została msza święta polowa a zaproszeni goście wygłosili okolicznościowe przemówienia, odczytano apel pamięci oraz oddana została salwa honorowa Przy pomniku pamięci zapłonęły znicze i złożono kwiaty.

    W uroczystościach udział wzięła delegacja z Gminy Goniądz reprezentowana przez: Burmistrza Goniądza Grzegorza Andrzeja Dudkiewicza, Przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Jędrzejczaka wraz z Radnymi Rady Miejskiej w Goniądzu, Dyrektora ZS-P w Goniądzu - Mirosława Zbigniewa Sobczyka wraz z przedstawicielami samorządu uczniowskiego a także delegację harcerzy z 7 Szczepu Drużyn Goniądzkich „Boanerges”.

    Grzędy to nie tylko przykład niemieckiego okrucieństwa, ale także patriotyzmu i poświęcenia Polaków, tych którzy walczyli. Niech pamięć o nich nigdy nie zgaśnie.

Galeria