1. Strona główna
 2. Aktualności
 3. Gmina

110 – lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu

    W dniu 12.09.2021 r. odbyła się uroczystość z okazji 110 – lecia powstania Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu. Uroczystość rozpoczęła się mszą św w intencji strażaków ochotników w Kościele pw. Św. Agnieszki w Goniądzu. Po mszy świętej poczty sztandarowe i pododdziały OSP, przy akompaniamencie orkiestry dętej, przemaszerowały w kolumnie marszowej na miejsce uroczystości do parku miejskiego w Goniądzu.

    Dowódca uroczystości druh Tomasz Komorowski złożył meldunek o gotowości do rozpoczęcia uroczystego apelu, Wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Białymstoku, druhowi Zdzisławowi  Czakis. Następnie nastąpiło uroczyste podniesienie Flagi Państwowej oraz odegranie i odśpiewanie Hymnu Rzeczpospolitej Polskiej.

    Komendant Miejsko-Gminny Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu wraz z Burmistrzem Goniądza Grzegorzem Andrzejem Dudkiewiczem, przywitali druhów strażaków, zaproszonych gości oraz wszystkich obecnych, którzy wzięli udział w uroczystości. Komendant Miejsko-Gminny Adam Jędrys, przedstawił krótki rys historyczny jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Goniądzu.

Następnie wręczono odznaczenia za zasługi dla pożarnictwa.

Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

Dh Józef Zawadzki
Dh Adam Jędrys
Dh Jacek Chojnowski

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

Dh Andrzej Zambrzycki
Dh Henryk Jan Gleń
Dh Mariusz Jabłoński
Dh Jarosław Kłubowicz

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

Dh Artur Komorowski
Dh Sławomir Chilmon

Życzenia oraz pamiątkowe grawertony przekazali Strażakom z OSP w Goniądzu:

 1. Pan Kazimierz Gwiazdowski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
 2. Pan Mieczysław Baszko – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
 3. Pan Stefan Krajewski – Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.
 4. Pan Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego.
 5. Pani Joanna Kitlas - Wicestarosta Moniecki.
 6. Pan Artur Wiatr – Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.
 7. Pan st. bryg. Sebastian Zdanowicz – Podlaski Komendant Wojewódzki PSP.
 8. Pan bryg. Dariusz Koc – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Mońkach.
 9. Pan dh Zdzisław Czakis – Wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP.
 10. Pan nadbryg. Jarosław Wendt.
 11. Pan Grzegorz Andrzej Dudkiewicz – Burmistrz Goniądza wraz z Panem Tomaszem Jędrzejczakiem – Przewodniczącym Rady Miejskiej w Goniądzu.

    Komendant Miejsko-Gminny OSP w Goniądzu oraz Burmistrz Goniądza, wręczyli również wszystkim zaproszonym Gościom, pamiatkowe medale upamiętniające 110 - lecie powstania OSP w Goniądzu.

    Miłym akcentem uroczystości, było uhonorowanie druha Adama Jędrysa, przez jednostki OSP z terenu Gminy Goniądz oraz przez Burmistrza Goniądza, z okazji czterdziestolecia pracy w OSP w Goniądzu. Strażacy Ochotnicy złożyli życzenia, wręczyli kwiaty, album oraz pamiątkowy strażacki topór.    

    Po obchodach mieszkańcy oraz goście uczestniczyli w pikniku, zorganizowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich w Wólce Piasecznej, w trakcie którego dzieci mogły skorzystać z atrakcji dmuchanych. Odbył się również pokaz samochodów pożarniczych oraz sprzętu ratowniczo-gaśniczego z terenu Gminy Goniądz. Strażacy wykonali pokaz ratownictwa medycznego, zaprezentowali udzielanie pierwszej pomocy oraz pokazali wyposażenie torby medycznej. Przygotowana została również strefa gastronomiczna, w której serwowana była grochówka, bigos oraz pączki. W trakcie festynu, funkcjonował punkt szczepień przeciw COVID-19. Oprawę muzyczną zapewniała Augustowska Orkiestra Dęta pod batutą Pana Janka Mlejnka.

Za udział w uroczystości serdecznie dziękujemy.

Galeria