Wycieczka UTW w Goniądzu do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie
 
            30 marca w sobotę słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu pojechali na wycieczkę do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej i Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie. Muzeum to swoisty powrót do przeszłości, każdy mógł sobie przypomnieć z jakich urządzeń sam korzystał 40 czy 50 lat temu. Jak wyglądało wyposażenie zwykłej chaty na wsi, pierwszej szkoły do której większość uczęszczała, jakich narzędzi używano przy pracach polowych, jakim pojazdami wówczas się przemieszczało i wiele, wiele innych wspaniałych przyborów codziennego użytku, narzędzi które musiały przypominać to co najważniejsze; czyli dzieciństwo i młodość. Prawie 3 godzinne zwiedzanie muzeum minęło jak chwila, oczywiście pogoda sprawiła, że humory wszystkim dopisywały. Następnie seniorzy udali się do Zajazdu „Nad Zalewem” na trzeba przyznać obfity obiad, a po posiłku do Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Świętej Wodzie, gdzie poza zwiedzaniem obiektu uczestniczyli w mszy świętej.
            Parafia powstała na mocy dekretu erekcyjnego wystawionego przez abp. Stanisława Szymeckiego 23 grudnia 1998 r. z terytorium parafii Przemienienia Pańskiego w Wasilkowie. Pierwszym proboszczem został ks. Alfred Butwiłowski.
            Do rangi świątyni parafialnej została podniesiona kaplica publiczna pw. Matki Boskiej Bolesnej, zbudowana przez proboszcza wasilkowskiego, ks. Wacława Rabczyńskiego w latach 1949-1950 na miejscu dawnej kaplicy unickiej, wzniesionej w 1719 r. przy źródełku, uznawanym za cudowne. Po Powstaniu Styczniowym kaplicę zamieniono na cerkiew prawosławną.
            W 1950 r. odbudowany obiekt z otoczonym kultem wizerunkiem NMP Matki Bolesnej poświęcił bp Władysław Suszyński. W 1954 r. nad źródełkiem stanęła grota z figurą Matki Bożej.
            Ponieważ uroczystości odpustowe w 10 niedzielę po Wielkanocy i w niedzielę po 15 września gromadziły liczne rzesze wiernych, stąd też w 1997 r. abp S. Szymecki ustanowił w Świętej Wodzie rektorat, a w roku następnym parafię. Odtąd też zaczęto prowadzić osobne księgi metryczne. W tymże 1997 r. na wzgórzu obok kościoła pojawiły się pierwsze krzyże wotywne, co dało początek tzw. Górze Krzyży, na wzór analogicznego miejsca w Szawlach na Litwie.
            Od 2002 r. ks. A. Butwiłowski rozpoczął gruntowny remont świątyni, w której zamontowano instalację grzewczą. Walory malowniczo położonego kościoła podkreślono poprzez jego zewnętrzną iluminację. W wystroju wnętrza dominuje drewno. Polichromię wykonał podlaski artysta malarz Marek Karp.
W 2000 r. przy rozwijającym się sanktuarium zbudowano Dom Parafialny, a w pięć lat później - Centrum Turystyczno-Pielgrzymkowe. Obok kościoła w 2006 r. stanęła dzwonnica z czterema dzwonami, jako symboliczna brama na Górę Krzyży, wokół której rozmieszczono też kaplice Siedmiu Boleści Matki Bożej. W roku 2008 u podnóża "Góry" wygospodarowano miejsce na obszerny parking z wyeksponowaną kaplicą św. Krzysztofa.
            Niestety wszystko co dobre szybko się kończy i po miło spędzonym dniu powróciliśmy do swoich domów. Transport został współfinansowany przez Burmistrza Goniądza. Następne zajęcia już za miesiąc. Do zobaczenia!

Arkadiusz Studniarek
 

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2019-04-01

Wydrukuj