W dniach 28-29. 09 2017 r. Towarzystwo Przyjaciół Goniądza zorganizowało kolejną w tym roku wycieczkę, tym razem dwu dniową pn. „Zwiedzanie dziedzictwa kulturowego Polski Wschodniej -  Nałęczów i Zamość”.
Wyjeżdżamy o godzinie 6 z Goniądza. Po kilku godzinach jazdy docieramy do Nałęczowa. Tam obiad w Karczmie Nałęczowskiej, po rewolucjach p. Gessler. I prawdę mówiąc było to widać na talerzach. Chyba nie wszyscy poradzili sobie z podanym obiadem. Następnie 3 godzinne zwiedzanie Nałęczowa, a przede wszystkim Parku Zdrojowego z Aleją Kasztanową - oazą ciszy i spokoju, z alejkami, ławkami i pięknymi zabytkami był to czas wyciszenia po długiej podróży. Nie mogło się obyć bez wizyty w pijalni wód – palmiarni. Pijalnia Wód Mineralnych jest wielkim, przeszkolonym pawilonem, który znajduje się w nałęczowskim Parku Zdrojowym, niedaleko Starych Łazienek. Pijalnia Wód połączona jest z wybudowaną nieco później Palmiarnią, w której prawie wszystkie palmy zostały wyhodowane przez wieloletniego ogrodnika uzdrowiska - Franciszka Kamińskiego. W Palmiarni znajduje się fontanna oraz kran, zasilane ze źródełka miłości, dlatego też wszyscy chętnie jej próbują.
Nałęczów to piękne uzdrowiskowe miasto w województwie lubelskim, położone w atrakcyjnym trójkącie turystycznym: Puławy - Kazimierz Dolny - Nałęczów. Początki miejscowości sięgają VIII wieku, kiedy to powstał tu gród, nazwany wówczas Bochotnicą. Dopiero w XVIII wieku posiadłość nabył Stanisław Małachowski i od swego herbu nazwał ją Nałęczowem. Uzdrowisko Nałęczów powstało w 1878 roku, ma profil ściśle kardiologiczny, a leczyli się tutaj słynni pisarze - Stefan Żeromski, Bolesław Prus czy Henryk Sienkiewicz.
Nocleg spędzamy w Zamościu w hotelu „Junior”, a po śniadaniu udajemy się na blisko 4 godzinne zwiedzanie Starego Miasta. Zamość – miasto założone przez Jana Zamojskiego w 1580 r., miasto piękne, unikatowe, zwane “Perła Renesansu”, “Padwą Północy”, “Miastem Idealnym”. Od 1992 r. wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (właśnie mija 25 lat). Rynek Wielki (jest jeszcze Solny i Wodny) z odrestaurowanym Ratuszem i kamienicami ormiańskimi urzeka swoją niespotykaną urodą. Chcąc utrwalić w pamięci piękno miejsca, robimy wspólne zdjęcia. Spacer po mieście w towarzystwie p. przewodniczki wzbogaca naszą wiedzę o historii miasta, ale także ludzi, którzy przyczynili się do rozkwitu Zamościa
 
Zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi, jak zawsze dzielni, po obiedzie wracamy z wycieczki z przekonaniem, że Polska jest piękna i posiada przepiękne miejsca i zabytki, które po prostu trzeba obejrzeć.
Wyjazd był zorganizowany w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej” w Warszawie.
 
Arkadiusz Studniarek
Wice Prezes
Towarzystwa Przyjaciół Goniądza
 

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2017-10-02

Wydrukuj