Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 

25 lutego 2018 r. w czwartek w sali panoramicznej Gminnego Ośrodka Kultury - Towarzystwo Przyjaciół Goniądza zorganizowało pierwsze w drugim semestrze roku akademickiego 2017/2018 Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Jak zwykle w Goniądzu frekwencja dopisała, a wykład prof. Karola Kramkowskiego pn. „Szlachetne zdrowie: nowoczesne metody badań w chorobach cywilizacyjnych” wzbudził olbrzymie zainteresowanie. Na początku należy podkreślić fakt, że tato p. Kramkowskiego
pochodzi z gminy Goniądz z Dawidowizny, natomiast  prof. Kramkowski  jest naukowcem na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Choroby cywilizacyjne, nazywane również chorobami XXI wieku, to globalnie i powszechnie występujące schorzenia. Obecnie problem ten dotyka głównie państw szybko rozwijających się i wysoko rozwiniętych. Jest to związane z postępem cywilizacyjnym przede wszystkim rozwojem technologicznym, zmianami ekonomicznymi, zmianami demograficznymi – zwiększająca się długość życia oraz zmianami w stylu życia i sposobie odżywiania. Do niedawna uważano, że „choroby XXI wieku” dotyczą głównie osób starszych i dorosłych. Niestety coraz częściej pojawiają się również u dzieci i młodzieży. Choroby te są przewlekłe, wymagają specjalistycznej i regularnej opieki medycznej, wpływają na jakość życia człowieka, generują większość kosztów społecznych, co stanowi problem dla całego społeczeństwa.
Nadwaga i otyłość, cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie, choroby przewodu pokarmowego, nowotwory, alergie, choroby psychiczne. Choroby cywilizacyjne mogą wystąpić u każdego z nas. Coraz częściej dotykają także dzieci. Powaga tych chorób tkwi w tym, że ich przyczyny tworzą wzajemnie napędzające się powikłania. Większość chorób wywołuje następną. Dlatego tak ważne jest prowadzenie zdrowego i aktywnego trybu życia oraz profilaktyka – wykonywanie badań oraz nie lekceważenie pierwszych objawów. Nie dajmy się chorobom cywilizacyjnym. Podejmujmy mądre decyzje, eliminujmy złe nawyki i walczmy ze słabościami. http://bonavita.pl/choroby-cywilizacyjne-sposoby-zapobiegania
            O tym wszystkim, oraz o wielu innych ciekawych sprawach mówił p. Kramkowski. Zebrani na wykładzie mogli zobaczyć na ekranie jak „na żywo” wygląda zawał serca, jak  wyglądają badania laboratoryjne na myszach, jakie są przyczyny przerzutów nowotworowych, jak wyglądała praca wykładowcy podczas stypendiów naukowych w USA i Japonii itd. Po zakończonym wykładzie zebrani mieli szereg pytań m.in. o tzw. suplementy diety, czy też inne zażywane tabletki (witaminy, minerały), ogólnie profesor stwierdził, że nie poleca, gdyż nie są to do końca sprawdzone medykamenty, a najlepszym lekarstwem jest zdrowe odżywianie i ruch.
            Na sam koniec po wcześniejszej sugestii niżej podpisanego Pan Karol wspomniał o swoim hobby. Okazało się, że interesuje się historią XVII-wiecznej Polski. Fascynują go zwyczaje i tradycje szlacheckie. Sam wciela się w postać szlachcica. Ma strój z epoki i broń. Bierze udział w rekonstrukcjach wydarzeń historycznych. Obiecał też, że odwiedzi jeszcze Goniądz, ale już nie jako naukowiec, ale członek grupy rekonstrukcyjnej, być może nie sam…..
            W podziękowaniu za wykład Zarząd TPG wręczył wykładowcy egzemplarz drugiej części Dziejów Goniądza z dedykacją. Następnie słuchaczom UTW profesor dokonał wpisów do indeksów, tym samym rozpoczynając zajęcia drugiego semestru.
W sprawach organizacyjnych niżej podpisany poinformował o marcowym wykładzie, którego bohaterem będzie Dionizy Sosnowski, żołnierz niezłomny z Goniądza i kwietniowym konkursie kulinarnym „Ze spiżarni Mojej Babci”.
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do udziału w seminariach, gdzie  nie  ma żadnego limitu wiekowego, nie trzeba też zapisywać się do UTW, żeby uczestniczyć w wybranych spotkaniach. Zapraszamy także do wstępowania do Towarzystwa Przyjaciół Goniądza, gdyż jak mawiał klasyk większy może więcej.
 
 
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-02-23

Wydrukuj