W miniony weekend 15-16 września 2018 r. słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Goniądza wzięli udział w kolejnej już wycieczce tym razem do Sandomierza i Opatowa, jednych z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce.
            Pierwszy dzień to kilka godzin jazdy autokarem i praktycznie przez całe popołudnie zwiedzanie Sandomierza. Mimo najszczerszych chęci nie udało się nam wszystkiego zwiedzić, ale to co się udało zrobiło na wszystkich duże wrażenie:  Zamek - według badań archeologicznych już w X wieku istniał w tym miejscu drewniany gród książęcy. Dopiero w XIV w.  Kazimierz Wielki zlecił wybudowanie nowego, murowanego zamku, okazale górującego nad miastem. Niedługo po powstaniu w 1525 r. został przebudowany w piękną rezydencję renesansową, a następnie ponownie dopieszczany architektonicznie przez samego Santi Gucci.
           Ratusz w rynku - podobny do wielu, a może jedyny w swoim rodzaju? Obecny renesansowy ratusz został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku na murach starszego z XIV wieku. Ratusz w większości jest budynkiem ceglanym z wysoką attyką, zakrywającą brzegi dachu. Obecnie w Ratuszu mieści się Muzeum Okręgowe mające w swoich zbiorach ekspozycję historyczno-artystyczną. Wyposażony w reprezentacyjne meble późnorenesansowe, barokowe, dokumenty, pieczęcie sandomierskie, akt lokacyjny z XIII wieku oraz tzw. Szachy Sandomierskie. Ratusz pełni różne role. Parter to wspomniane Muzeum Okręgowe, pierwsze piętro Sala Ślubów oraz sale Rady Miasta, a w podziemiach, urządzony przez Sandomierskie Stowarzyszenie Kulturalne – klub „Lapidarium”.
            Rynek - wyznacza centrum średniowiecznego miasta, lekko pochyły, otoczony szachownicą osadzonych w około wąskich uliczek. Z każdej strony prostokątnego placu znajdują się ciekawe, warte uwagi obiekty. W południowej części pomnik z 1865 r. „Cara Oswobodziciela”, upamiętniający stłumienie powstania styczniowego. Miejsce pamięci ofiar II Wojny Światowej, kolumna z posągiem Madonny Niepokalanej z 1776 r.
            Mogliśmy podziwiać m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, Bazylikę Katedralną z XIV w. ze wspaniale zachowanymi freskami i polichromią. Obejrzeliśmy także zbrojownie i muzeum diecezjalne. Na resztę zabrakło czasu.
            W niedzielę po śniadaniu wyruszyliśmy do oddalonego o ok. 40 km Opatowa.
            Opatów w przeszłości był jedną z najważniejszych miejscowości regionu i znanym węzłem szlaków handlowych, w tym słynnego szlaku bursztynowego. Najstarsza osada z około X wieku znajdowała się na wzgórzu zwanym Żmigród, gdzie obecnie stoi zespół klasztorny Bernardynów z XV wieku, przebudowany później w stylu barokowym. Kolegiata św. Marcina to najcenniejszy zabytek Opatowa. Kościół został wzniesiony w 2 poł. XII w., w 1471 r., Brama Warszawska - została ufundowana przez właściciela Opatowa, kanclerza wielkiego koronnego na dworze króla Zygmunta Starego, Krzysztofa Szydłowieckiego. Jest jedyną pozostałą z czterech bram - niegdyś wznosiły się nad miastem jeszcze: Krakowska, Lubelska i Sandomierska, i wraz z murami obronnymi stanowiły system obronny kupieckiego miasta. Rynek opatowski ma kształt wąskiego, długiego prostokąta z aleją spacerową pośrodku. Pod rynkiem znajduje się wielokondygnacyjny układ piwnic kupieckich z XIV i XV w.
            I zanim się wszyscy obejrzeli trzeba było się zbierać do odjazdu. Jeszcze tylko porządny obiad i kilka godzin w autokarze. Wieczorem pomęczeni, ale w dobrych humorach wszyscy dotarliśmy do swoich domów. Była to kolejna udana wycieczka zorganizowana przez Uniwersytet Trzeciego Wieku z Goniądza.
            Wyjazd był finansowany z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu Druga edycja, a realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie. Osoby, które nie są uczestnikami UTW same sfinansowały swój wyjazd.
 
Arkadiusz Studniarek
Fot. Lucyna Pawelska

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-09-16

Wydrukuj