Kolejne Seminarium Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu odbyło się na Plaży Miejskiej w Goniądzu, tym razem był to wykład i mini warsztaty z zakresu samoobrony.
             Seminarium rozpoczęło się wykładem na temat podziału sztuk walki na zewnętrzne i wewnętrzne. Przedstawiono różnice między tymi stylami. W tej części pokazu pokazano zdrowotne aspekty sztuk walki, zaś w następnej części aspekty samoobrony.
             Stylem wewnętrznym jest taiji, w którym należy zgrać w jedno postawę ciała, oddech i ruch. To są techniki umożliwiające wzmocnienie siły wewnętrznej w celach bojowych, okazały się jednak równie skuteczne dla celów zdrowotnych. Korzyści zdrowotne płynące z praktyki Taiji sprawiły, że styl ten cieszy się dziś ogromną popularnością. Taiji bywa nazywane medytacją w ruchu lub bez poruszania się, dzięki czemu praktykujący uczy się wyciszenia i koncentracji. Styl ten charakteryzuje się powolnymi, pełnymi gracji, piękna i spokoju ruchami, które wprowadzają ciało w stan naturalnego, głębokiego odprężenia. Wg tradycyjnej medycyny chińskiej stan ten przenosi się na wygładzenie krążenia Qi oraz krwi, co skutecznie pozwala wrócić do formy po przebytej chorobie a także zapobiega ich powstawaniu.
             Następnie w pokazie została przedstawiona forma taiji – 1 część formy taiji rodziny Yang, składająca się z 20 ruchów ćwiczona jako forma do celów zdrowotnych, po czym pokazano wykonanie bojowe taiji w kilku ruchach.
             W dalszej części odbyły się ćwiczenia wspólne z uczestnikami Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Budowanie postawy ciała, szukanie balansu w ciele poprzez odpowiednie ustawienie stóp, kolan, bioder, barków i głowy. Po tym ćwiczeniu nastąpiła nauka oddechu- oddech klatką piersiową, przeponą, „kręgosłupem” - po 4-5 powtórzeń na każdy rodzaj oddechu. Uczestnicy próbowali swoich sił w ćwiczeniach oddechowych wraz z postawą ciała i ruchami rąk. Ważna była koordynacja tych trzech elementów. Wykonane zostały fragmenty Qiging. Qigong jest to zbiór technik, składa się z odpowiedniej postawy, skupienia umysłu oraz odpowiedniego oddechu. Może być stosowana w celach leczniczych, profilaktycznych lub jako sztuka samoobrony. Istnieje bardzo dużo odmian Qigong, my ćwiczymy podstawowy dla usprawnienia oddechu, stawów, mięsni, ścięgien i powięzi oraz balansu ciała.
            W ostatniej części spotkania zaprezentowali się zawodnicy sekcji SHIROMIZU KAI, trenujący starojapońską sztukę walki JU JUTSU. W tym stylu używa się uderzeń, kopnięć, rzutów, dźwigni, duszeń i ucisków na "punkty witalne".
             Sekcja powstała we wrześniu 2017 r. Jako najdłużej trenujący reprezentuję SHIROMIZU KAI. Pan Piotr Matuszczak posiada uprawnienia Instruktora JU JUTSU Polskiego Związku Ju Jutsu oraz stopień mistrzowski 4 dan. Sekcję prowadzi wraz z kolegami z którymi wcześniej razem trenował. SHIROMIZU KAI należy do Polskiego Stowarzyszenia Yawara Jutsu oraz International Ju Jutsu Federation. Kilka razy w roku spotykają się z trenującymi w Polsce i za granicą na seminariach które prowadzi sensei Terry Wingrove. Sensei Wingrove spędził ponad dwadzieścia lat w Japonii ucząc się od największych mistrzów Ju Jutsu, Karate, Judo i Aikido. Zapraszam do śledzenia sekcji na facebookuhttps://www.facebook.com/Shiromizu-Kai-Ju-Jutsu-342814629482765/. Oczywiście w tej części także bardzo aktywnie prezentowali się zebrani aktywni uczestnicy seminarium.
             Ostatnim akordem atrakcji tego dnia, słuchacze UTW zorganizowali grilla, przy którym minęły kolejne miło spędzone godziny na goniądzkiej plaży. W taki oto sposób zakończyli sezon plenerowy coraz liczniej przychodzący uczestnicy uniwersytetu.
             Serdeczne podziękowania dla p. Jolanty Dębkowskiej, p. Piotra Matuszczaka i jego grupy, wszystkim uczestnikom, oraz organizatorom i organizatorkom grilla, którzy jak zwykle stanęli na wysokości zadania.
             Zajęcia zostały sfinansowane z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu Druga edycja -  realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie. Grilla sfinansowali sami uczestnicy.
             Już 6 września w czwartek o godz. 17.00 w GOK w Goniądzu wykład p. Aleksandry Boguckiej pn. „Sarkopenia- marginalizowany problem wieku podeszłego”. Serdecznie zapraszamy.
 
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-08-27

Wydrukuj