Seminarium UTW w Goniądzu - „Sarkopenia - marginalizowany problem wieku podeszłego”.

            Kolejne Seminarium Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu odbyło się  6 września, tradycyjnie w czwartek w sali panoramicznej GOK w Goniądzu. Na zaproszenie Arkadiusza Studniarka tym razem do Goniądza przyjechała p. Aleksandra Bogucka – doktorantka Zakładu Antropologii i Promocji Zdrowia Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, przedstawiając wykład wraz z prezentacją pn. „Sarkopenia- marginalizowany problem wieku podeszłego”.
            Wykład zgromadził wyjątkowo dużą ilość słuchaczy uniwersytetu, znów pojawiły się nowi słuchacze, których serdecznie witamy.
            Zebrani dowiedzieli się, że Sarkopenia (zespół geriatryczny) to choroba, w przebiegu której dochodzi do zmniejszenia masy mięśniowej. Konsekwencją osłabienia mięśni jest postępująca utrata sprawności fizycznej, mobilności i siły. Sarkopenia postępuje z wiekiem, a jej objawem są zaburzenia chodu i upadki spowodowane zanikiem mięśni. Aby zahamować rozwój choroby, konieczne jest wykonywanie ćwiczeń dla seniorów, stosowanie odpowiedniej diety i zdrowy styl życia.
            Słuchacze dowiedzieli się jakie są przyczyny sarkopenii – co powoduje zanik mięśni? Jakie są objawy sarkopenii – jak rozpoznać osłabienie mięśni? Poznali ćwiczenia dla seniorów, oraz sposób leczenia sarkopenii. Aby zahamować rozwój tej choroby wieku podeszłego, konieczna jest zmiana stylu życia pacjentów. Ważne jest, aby zadbać o odpowiednią dawkę aktywności fizycznej. Pomocna jest tu fizykoterapia oraz ćwiczenia i zabiegi rehabilitacyjne. Dzięki treningom może dojść nawet do zwiększenia masy mięśniowej. Nigdy nie jest za późno na ruch i sport. Aktywność fizyczną mogą zapewnić zajęcia grupowe na siłowni (fitness) lub indywidualne. W przypadku osób w wieku podeszłym warto zapoznać się z zalecanymi i odpowiednimi ćwiczeniami dla seniorów oraz skonsultować się z lekarzem. W procesie leczenia tego rodzaju zespołu geriatrycznego ważna jest właściwa dieta. Przy sarkopenii menu pacjenta powinno zawierać odpowiednią ilość białka (około 1,2 g na każdy kilogram masy ciała), które jest podstawowym budulcem mięśni.
            Wykład okraszony był slajdami, materiałami źródłowymi prelegentki. Po zakończeniu wypowiedzi rozgorzała dyskusja o żywności, która obecnie jest nam serwowana a już na koniec p. Aleksandra dokonała wpisów do indeksów słuchaczy.
            Wykład został sfinansowany z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu Druga edycja -  realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.
            A już za tydzień dwudniowy wyjazd do Sandomierza i Opatowa w ramach projektu „Zwiedzamy Kresy Polski”. Życzymy udanego wyjazdu.
 
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-09-10

Wydrukuj