Poznajemy Sanktuaria Maryjne w Polsce – wycieczka do Gietrzwałdu i  Świętej Lipki
 
      W ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku  w Goniądzu w sobotę 14 lipca zorganizowana została  wycieczka jednodniowa do Sanktuarium Maryjnego w Gietrzwałdzie i Świętej Lipce. Wyjechaliśmy wcześnie o 6.30 z Goniądza. Po przybyciu do Gietrzwałdu każdy z uczestników miał możliwość zaplanować swój pobyt według własnego uznania, ale oczywiście wszyscy przeszli bardzo estetycznie i dostojnie przygotowaną Drogę Krzyżową, oczywiście nie obyło się bez zaczerpnięcia wody ze świętego źródełka, a następnie wzięli udział w różańcu i mszy świętej. Po tych zmysłowych doznaniach udaliśmy się do nieodległej Karczmy Warmińskiej na smaczny posiłek.  Po obiedzie ostatni rzut oka na sanktuarium i wyjazd do Świętej Lipki. Tam mieliśmy niepowtarzalną okazję wysłuchać i obejrzeć wspaniałe brzmienie kościelnych organów.  Organy zostały zbudowane w latach 1719-1721 przez organmistrza z Królewca, Jana Josue Mosengela. Instrument dysponował 40 głosami o barokowym brzmieniu. Piękny, bogato zdobiony prospekt organów należy do najwspanialszych prospektów barokowych w Europie. Obudowa zdobiona jest złoconym ornamentem liści akantu. Na zwieńczeniach wież umieszczono rzeźby aniołów grających na instrumentach muzycznych. Na dwóch najwyższych wieżach stoją Matka Boska i Archanioł Gabriel; te dwie figury wraz z gołębicą - symbolem Ducha Świętego, stanowią grupę Zwiastowania. Rzeźby te wraz z gwiazdami i dzwoneczkami na wieżach wprawiane są w ruch podczas gry na instrumencie. Wnętrze organów zostało gruntownie przebudowane w 1905 roku, kiedy miejsce większości barokowych głosów zajęły nowe, o romantycznym brzmieniu (łącznie 35 głosów).
      Po tych zmysłowych doznaniach, jeszcze szybkie zakupy pamiątek i wracamy nad Biebrzę. Wieczorem wszyscy zdrowi i zapewne pełni wzruszeń dotarliśmy szczęśliwie do Goniądza.

      Sanktuarium maryjne w Gietrzwałdzie jest jednym z najsłynniejszych miejsc pielgrzymkowych w Polsce. Rocznie odwiedza je około miliona osób. Owa popularność wynika z faktu, że to właśnie w Gietrzwałdzie miały miejsce objawienia maryjne (w 1877r.) – jedyne objawienia na ziemiach polskich, które zostały zatwierdzone przez Kościół.
W ołtarzu głównym bazyliki znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, przedstawiający Maryję okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Jezusa ubranego w długą, czerwoną suknię. W górnej części obrazu, na podtrzymywanej przez dwóch aniołów wstędze, znajduje się napis„ Bądź pozdrowiona Królowo Nieba, bądź pozdrowiona Pani Aniołów”. Pierwsza wzmianka o malowidle pochodzi z  1583 r.
 
      Sanktuarium maryjne w Świętej Lipce to jeden z najbardziej znanych kościołów na Warmii i Mazurach. To także bardzo znane Sanktuarium Maryjne. Dlatego jest zwana "Częstochową Północy". Kościół zbudowano w latach 1687 - 1693. To obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Początki kultu Maryjnego sięgają w Świętej Lipce XIV wieku. Wtedy to bowiem w Kętrzynie skazanemu na śmierć objawiła się Matka Boska i poprosiła o wyrzeźbienie jej postaci z Dzieciątkiem. Ogromne wrażenie robi wyposażenie świątyni. Ołtarz główny i boczne, kunsztownie wykonane tabernakulum, organy, freski w kościele i krużgankach, piękną kutą bramę i inne liczne dzieła artystycznego kowalstwa, rzeźby wykonane z drewna i kamienia, obrazy na płótnie oraz wyroby złotnicze. Słynna brama składa się z precyzyjnie odtworzonych z blachy splecionych ze sobą liści akantu. W nawie głównej znajduje się imitacja legendarnej lipy, w której umieszczono figurkę Matki Boskiej wykonaną ze srebrnej blachy w 1652 r. Barokowe kapliczki Drogi Różańcowej. Barokowe organy z ruchomymi figurkami, wykonane w 1721 r.
      Wycieczka odbyła się w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.
 
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-07-19

Wydrukuj