5 października 2017 r. w czwartek w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury - Towarzystwo Przyjaciół Goniądza zorganizowało kolejne Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Tematem wykładu prowadzonego przez Julitę Rękawek - Absolwentkę archeologii IAUW była – „Portugalia i Hiszpania z dala od utartych szlaków”.
Zieleń, bliskość przyrody, cisza i życie na łonie natury. Taka właśnie jest północna Portugalia. To kraina winnic, malowniczych dolin, wzgórz, kamiennych domów z ogrodami skrywającymi drzewa oliwne i migdałowe. To atmosfera spokoju, gdzie ciszę mącą jedynie rozmowy, dobiegające z otwartych okiennic, dźwięki meczu z odbiorników telewizyjnych, stukanie młotka w domowym warsztacie, odgłosy zwierząt domowych, mruczenie wylegujących się w plamach słońca kotów czy szczekające w bramach psy. W trakcie podróży ze slajdami dotarliśmy także na północ Hiszpanii, gdzie pośród zielonych wzgórz Galicji skrywa się Santiago de Compostela, jedno z najstarszych centrów pielgrzymkowych w Europie, liczące sobie już ponad 1000 lat.
W takcie fotograficznej podróży dowiedzieliśmy się gdzie narodziła się Portugalia, jak Portugalczycy świętują swoje dożynki. Zobaczyliśmy średniowieczne klasztory i zabytki archeologiczne sprzed tysięcy lat, przepiękne dzikie plaże i magiczne zachody słońca. Dowiedzieliśmy się jakie przekąski kryją hiszpańskie tapas i portugalskie petiscos. 
Podsumowując zobaczyliśmy miejsca, których na próżno szukać w popularnych przewodnikach i przekonaliśmy się, że najlepiej w taką podróż wybrać się na własną rękę.
Dynamiczne i barwne spotkanie poprowadziła jak wyżej wspominałem Julita Rękawek,  pasjonatka sztuki naskalnej oraz podróżowania, zarówno palcem po mapie, jak i w rzeczywistości… autorka bloga www.archeopasja.pl
Serdeczne podziękowania dla Pani Julitty za realistyczną podróż do Portugalii i Hiszpanii. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej” w Warszawie.
 
 
Arkadiusz Studniarek
Wice Prezes
Towarzystwa Przyjaciół Goniądza
 
 

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2017-10-12

Wydrukuj