W połowie 2016 r. po reaktywacji i zmianach we władzach Towarzystwa Przyjaciół Goniądza jednym z pierwszych priorytetowych zadań stowarzyszenia była pomoc żywnościowa dla najbardziej potrzebujących w gminie Goniądz. Początki nie były łatwe, trzeba było przekonać do idei kilka osób, zebrać sztab ludzi do pracy i działać. Ale się udało dzięki współpracy z OPS w Goniądzu, oraz Zgromadzeniem Sióstr Służek NMP Niepokalanej.
Dwa razy w naszej gminie był na zaproszenie niżej podpisanego prezes Romuald Turczyński z Suwałk przekonując - nieprzekonanych. W końcu udało się. Zostało podpisane trójstronne porozumienie pomiędzy Towarzystwem Przyjaciół Goniądza, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, oraz Zgromadzeniem Sióstr. Prywatna firma p. Janusza Rutkowskiego dokonała remontu magazynu i można było zaczynać.
Już w 2016 r. z pomocy skorzystało prawie 140 rodzin, czyli w sumie ponad 500 osób. Z pomocy mogły korzystać rodziny, które otrzymały skierowania z Ośrodka Pomocy Społecznej w Goniądzu. Przez ten krótki okres czasu odbyły się 3 pełne dostawy żywności, oraz jeden raz kiedy przywieziono same jabłka. Następne edycje pomocy żywnościowej były realizowane w 2017 r. w ramach POPŻ Podprogram 2016, który był realizowany w okresie sierpień 2016 - czerwiec 2017. W ramach Podprogramu 2016 realizowano również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadzone zostały warsztaty edukacyjne: ekonomiczne, żywieniowe i kulinarne.
Obecny Podprogram 2017 realizowany w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 współfinansowany Z EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU POMOCY NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYM będzie realizowany do czerwca 2018 r. Z pierwszej dostawy z dnia 15 listopada 2017 r. skorzystało w naszej gminie 431 osób. Natomiast na dostawę z dnia 11.01.2018 r. uprawnionych do odbioru żywności było 463 osób. Dostawy są dość zróżnicowane do towarów, które wzbudzają największe zainteresowanie należą m.in. ryż biały, mleko, ser podpuszczkowy, gulasz wieprzowy, szynka drobiowa, szynka wieprzowa, pasztet wieprzowy, cukier biały, olej rzepakowy i inne drobniejsze produkty.
Bardzo nas cieszy, że dzięki naszej współpracy możemy bezinteresownie pomagać ludziom, którzy tego potrzebują.
Z poważaniem
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-02-09

Wydrukuj