Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku
 
25 stycznia 2017 r. w czwartek w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury - Towarzystwo Przyjaciół Goniądza zorganizowało ostatnie w pierwszym semestrze roku akademickiego 2017/2018 Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Temat wykładu prowadzonego, przy pełnej sali, przez p. Iwonę Menzel był dość zagadkowy: „Po wsze czasy”, czyli co wspólnego mają heskie księżniczki z doliną Biebrzy".
I jak się okazało w trakcie wykładu – mają. Pani Iwona zabrała słuchaczy w świat europejskiej arystokracji końca XIX i początku XX wieku. Mieliśmy okazję poznać Darmstadt, miasto w którym, prelegentka spędziła większość dorosłego życia, koligacje rodzinne ówczesnego świata arystokracji i kręte losy ludzi, dziewcząt, które poza tym, że pochodziły z wyższych sfer, żyły, kochały, wątpiły, walczyły, siały dobro jak wszyscy pozostali, a może i bardziej.
Po bardzo umiejętnym wprowadzeniu w temat Pani Iwona skupiła się już na swojej książce Po wsze czasy . Miłość – walka o niepodległość – Białystok – czyli najnowsza rewelacyjna powieść Iwony Menzel, tak zapowiadano powieść na stronach internetowych. Poniżej krótka forpoczta powieści ze strony www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,107140,Po-wsze-czasy.
Ziemie Zabrane krótko po stłumieniu Powstania Styczniowego. W polskich domach panuje żałoba, salony wybite są kirem i nawet kółka do zabawy w serso owija się czarną wstążką. Kolonia niemiecka w Białymstoku wita jednak koniec buntu Polaków z ulgą. Rosja jest krajem niezwykłych możliwości, rząd proponuje przemysłowcom doskonałe warunki osiedlenia, bezkresny rynek azjatycki stoi otworem, w najkrótszym czasie powstają bajeczne fortuny. Również Justus Simmonis, fabrykant sukna, dochodzi do wielkiego majątku i nareszcie może sprowadzić sobie z rodzinnego Darmstadt żonę.
Szesnastoletnia Augusta czuje się w obcym kraju głęboko nieszczęśliwa. Do starszego o trzydzieści lat męża czuje odrazę, nie potrafi odkryć żadnego uroku w płaskim, bagiennym krajobrazie, mrocznych lasach i brudnym, przepełnionym Żydami Białymstoku. Na tronie Imperium siedzi podziwiana przez nią heska księżniczka Marie, ale białostoccy Rosjanie nie mają nic wspólnego ze znaną jej z Darmstadt wytworną arystokracją rosyjską, a miejscowy lud jest ciemny i zabobonny. Augusta ucieka w świat fantazji. W pełnym tajemnic, zaludnionym przez duchy domu, ten świat szybko staje się dla niej realny, szczególnie, kiedy odkrywa zamknięty od prawie pół wieku pokój z mundurem poległego w Powstaniu Listopadowym Franciszka.
Wkrótce jednak następują wydarzenia, które wstrząsają uporządkowanym światem Augusty i przekraczają wszelkie granice jej fantazji. Amatorskie przedstawienie niemieckiego Koła Teatralnego, mające w zamierzeniu zgodnie zgromadzić pod jednym dachem Polaków i Rosjan, kończy się krwawą katastrofą. Zapoczątkuje ona lawinę dramatycznych wypadków, które postawią Augustę przed niejednym dylematem i zmuszą ją do trudnych wyborów.
Pani Iwona Menzel urodziła się w Warszawie, gdzie w socjalistycznej rzeczywistości spędziła jak najbardziej szczęśliwe dzieciństwo i ukończyła studia na Wydziale Architektury. Po wyjeździe z Polski, zawarła w Wiedniu ślub z obywatelem niemieckim. Mieszkała i pracowała w Darmstadt, dawnej stolicy Hesji, koordynując m.in. duże projekty urbanistyczne. Przez wiele lat działalność literacka autorki ograniczała się głównie do niemieckich tekstów fachowych i niezliczonych listów do rodziny w Polsce. Ale to ta druga działalność literacka, znakomite powieści pozwoliły zdobyć tysiące odbiorców. Pani Iwona jest autorką kilku powieści: Szeptucha, W poszukiwaniu zapachu snów, Opowiadania szkolne, Nie chodź ciemną doliną, Zatańczyć czeczotkę, Z widokiem na Castello, Czas tarantul. Obecnie mieszka w gminie Goniądz we wsi Dawidowizna. Takimi słowami opisywała swój wybór:
Istnieją na świecie miejsca magiczne, które budzą w nas niezwykłe emocje, jakie zazwyczaj przeżywa się tylko w stanie zakochania. Dla mnie takim miejscem stało się Podlasie. To była późna miłość i nic jej nie zapowiadało. Nie miałam babci-staruszki w chatynce pod Białymstokiem, nic mnie z tym regionem nie wiązało, nawet go nie znałam.
Po wykładzie niżej podpisany, oraz sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Goniądza p. Lucyna Pawelska wręczyli wszystkim słuchaczom indeksy UTW, a także przedstawiono plany na pierwszy kwartał 2018 r. Już za miesiąc kolejny wykład, a w drugiej połowie marca rozstrzygnięcie konkursu kulinarnego „Ze spiżarni mojej Babci”. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy chętni mieszkańcy Gminy Goniądz. Regulamin konkursu zostanie podany do publicznej wiadomości w przyszłym miesiącu. W najbliższym czasie przedstawimy też propozycję Pani Iwony Menzel dla mieszkańców Goniądza pod roboczym tytułem „Kolorowe lato w mieście”.
  
Arkadiusz Studniarek
 
 

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-01-28

Wydrukuj