Błachowski Grzegorz

21 września 2017 r. w czwartek w sali kameralnej Gminnego Ośrodka Kultury - Towarzystwo Przyjaciół Goniądza zorganizowało kolejne Seminarium Goniądzkiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wykład pn. „Nocni łowcy – nietoperze i sowy w naszym sąsiedztwie”, poprowadził  p. Grzegorz Błachowski. Oprócz bogatego przekazu ustnego, barwnych opowiadań i przykładów, wykład okraszony był kapitalnymi slajdami z życia nietoperzy i sów. Wyjaśnione zostały stereotypy powtarzane przez większość społeczeństwa o nietoperzach „wampirach”, wplątywaniu się ich we włosy itp., co w rezultacie okazało się mitem.
Ponad 30 słuchaczy dowiedziało się m.in. ile faktycznie gatunków sów i nietoperzy zamieszkuje nasz region, a ile jest na świecie, jakie gatunki są najbardziej popularne, jakie są ich przyzwyczajenia i codzienne życie bohaterów spotkania, jak się z nimi obchodzić i czego możemy się po nich spodziewać.
Słuchacze dowiedzieli się, że jednym z najważniejszych miejsc zimowania nietoperzy w Polsce jest Twierdza Osowiec. To niezwykłe miejsce przyciąga wielu ludzi głównie z powodów historycznych, ale skoro jest miejscem tak bardzo „nietoperzowym”, to przyciąga także chiropterologów. Żeby tylko zwiedzić to miejsce potrzeba około dziesięciu godzin więc spenetrowanie każdej szczeliny byłoby niemożliwe. Dlatego poszukiwacze nietoperzy mają wybrane, stałe zakamarki, w które zaglądają od wielu lat. Jest dziesięć takich punktów i co roku - od dwudziestu kilku lat sprawdza się ile jest mopków, nocków, gacków i innych gatunków no i dzięki temu jest wiedza jak się układa stan nietoperzy w podziemiach.
Twierdza Osowiec - to jedno z najważniejszych zimowisk nietoperzy w kraju. Można tu znaleźć nie tylko wiele gatunków, ale i wielkie kolonie tych ssaków. W długich szczelinach muru - jeden obok drugiego - wiszą ich dziesiątki.Z cała pewnością jest ich więcej niż można zobaczyć. Ale rejestrowane są tylko te, które można obejrzeć. - Od wielu lat metodyka jest ta sama, czyli notujemy to co widzimy, nie jesteśmy nastawieni na to, żeby bić jakieś rekordy, aczkolwiek mieliśmy takie lata, że liczba nietoperzy w tym  miejscu była dosyć wysoka - mówi Grzegorz Błachowski z Polskiego Towarzystwa Służby Ochrony Przyrody.
Serdeczne podziękowania dla Pana Grzegorza za merytoryczny wykład. Spotkanie było zorganizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej” w Warszawie.
Arkadiusz Studniarek
Wice Prezes
Towarzystwa Przyjaciół Goniądza

 

Opublikowano: 2017-10-12

Wydrukuj