Seminarium UTW w Goniądzu - „Badania profilaktyczne i zdrowy tryb życia jako sposób na uniknięcie chorób cywilizacyjnych"
 
            Kolejne Seminarium Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Goniądzu odbyło się  11 października w czwartek w sali panoramicznej GOK w Goniądzu. Na zaproszenie Arkadiusza Studniarka do Goniądza przyjechała ze swoim wykładem p. dr Michalina Krzyżak z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
            Wykład zgromadził jak zwykle dużą ilość słuchaczy uniwersytetu, pojawili się też nowi słuchacze, których serdecznie witamy w naszym gronie.
            Dr Michalina Krzyżak jest adiunktem Zakładu Higieny, Epidemiologii i Ergonomii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.
            Słuchacze wysłuchali dynamicznego i konkretnego wykładu, okraszonego slajdami dowiadując się m.in., że choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z negatywnymi skutkami życia w warunkach wysoko rozwiniętej cywilizacji do których zaliczamy nadciśnienie tętnicze, chorobę niedokrwienną serca, udar mózgu, nowotwory, cukrzycę, osteoporozę, oraz choroby alergiczne. Największym zagrożeniem dla naszego życia i zdrowia są choroby układu krążenia. Stanowią one przyczynę śmierci co drugiej osoby w Polsce. Z powodu nowotworów złośliwych umiera około 24,5% pacjentów. Blisko 2 miliony Polaków cierpi na cukrzycę, z czego połowa nie wie o chorobie i jej nie leczy.
            Natomiast czynniki sprzyjające rozwojowi chorób cywilizacyjnych są związane ze stylem życia, który narzucają wysoko rozwinięte społeczeństwa. Są to przede wszystkim: siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta (obfitująca w tłuszcze zwierzęce i cukry proste), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, wysoki poziom stresu. Istotną rolę odgrywa również niestosowanie się pacjentów do zasad profilaktyki: niewykonywanie badań, nieakceptowanie konieczności eliminacji czynników ryzyka, ignorowanie wczesnych objawów chorób. Polskie społeczeństwo jest w dużej mierze narażone na czynniki sprzyjające chorobom cywilizacyjnym.
            Po wykładzie  p. doktor dokonała wpisów do indeksów słuchaczy.
            Wykład został sfinansowany z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu Druga edycja -  realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.
            Kolejny wykład w listopadzie i niewątpliwie będzie związany z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-10-12

Wydrukuj