W ubiegły czwartek w sali panoramicznej GOK w Goniądzu słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku spotkali się na kolejnym seminarium pn.  „Porozumienie bez przemocy jako narzędzie usprawniające komunikację międzyludzką”.
            Porozumienie bez Przemocy to metoda komunikacji, która umożliwia nawiązanie kontaktu opartego na wzajemnym szacunku i zrozumieniu. Zaspakaja potrzeby rozmówców w sposób pokojowy, stąd w nazwie słowa bez przemocy. Myśl przewodnia metody, zawiera się w dwóch pytaniach: Co jest w tobie teraz żywe? Co poprawi jakość twojego życia, co je wzbogaci? W Porozumieniu bez Przemocy chodzi o to, by przekazać informacje wynikające z tych pytań rozmówcy i z empatią przyjąć te, których on udziela.  Uznać to, co jest, a nie żyć iluzją tego, jak być powinno. Szczerość i prawdziwość w prezentowaniu siebie jest kluczem do zdrowia psychicznego i dobrych  relacji z innymi ludźmi.
            Bardzo energetyczny wykład przedstawiła p. Anna  Puchalska -  pedagog, psycholog, pracownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łapach. Seminarium było na tyle ciekawe i dynamiczne, że obecni na nim słuchacze nie bardzo chcieli się z tym zgodzić, że to już koniec. Na osłodę pani prelegent obiecała, że przyjedzie na kolejne spotkanie w przyszłym roku.
            Wykład został sfinansowany z programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku na Podlasiu Druga edycja -  realizowany przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie.
            A już w najbliższy czwartek o 17.00 w auli Zespołu Szkolno – Przedszkolnego wykład dr Przemysława Borowika  „70 – lecie oddania do użytku szkoły w Goniądzu”. Serdecznie zapraszamy.
 
Arkadiusz Studniarek

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-09-24

Wydrukuj