11 listopada to data ważna dla wszystkich Polaków. W niedzielę w całym kraju obchodzone były uroczystości upamiętniające setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Goniądzkie obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się o godz. 12 uroczystą Mszą Świętą w Kościele p.w. Św. Agnieszki, następnie odbył się przemarsz pod pomnik pamięci do parku miejskiego. Wszyscy zgromadzeni pomodlili się w intencji poległych w obronie Ojczyzny i odśpiewali hymn narodowy „Mazurek Dąbrowskiego”. Następnie miejscowi hodowcy gołębi wypuścili 100 ptaków na znak okrągłej rocznicy Niepodległości Polski. Po okolicznościowym przemówieniu Burmistrza Goniądza – Mariusza Ramotowskiego, złożono wieńce, wiązanki kwiatowe oraz znicze pod pomnikiem, oddając hołd poległym bohaterom. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, harcerstwa, przedstawiciele szkół, służb mundurowych, 11 Batalion Lekkiej Piechoty w Białymstoku pod dowództwem podpułkownika Macieja Kłaczkowskiego i dowódcy Kompanii Honorowej podporucznika Roberta Makuła oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Na zakończenie uczestnicy obchodów udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Goniądzu na część artystyczną. Na scenie GOK wystąpili: harcerze z 7SDG i grupa teatralna „Pełnoletni” w inscenizacji opowiadającej o wydarzeniach okresu odzyskania niepodległości, pięciolatki z grupy tanecznej Mikroklimat oraz zespół wokalny i instrumentalny ze Szkoły Muzycznej I stopnia w Goniądzu. Pieśni polskie „U prząśniczki siedzą jak anioł dzieweczki”  wykonał Kwartet Wokalny TRE DONNE z Białegostoku.

Z okazji jubileuszu Polski, Ośrodek Kultury zorganizował konkurs plastyczny „100 LAT NASZEJ POLSKI”, skierowany do dzieci i młodzieży z terenu Gminy. Podczas koncertu była prezentowana wystawa prac konkursowych, a autorzy najlepszych plakatów zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.

Na zainteresowanych czekały ulotki z Questem rowerowym „Drogą Niepodległości wokół Goniądza”, który opracowali uczestnicy letnich warsztatów w GOK. Quest dotyczy miejsc związanych z odzyskaniem Niepodległości przez Polskę na trasie: Goniądz – Osowiec-Twierdza – Osowiec – Płochowo – Wólka Piaseczna – Goniądz, i warto go przejechać, aby uczcić piękny jubileusz naszej Ojczyzny.  Quest powstał w ramach projektu Pomost dla Niepodległej.

Część artystyczną zakończyło wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z chórem, gorąca herbata i słodki poczęstunek.

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2018-11-14

Wydrukuj