4 września 2017 r. Towarzystwo Przyjaciół Goniądza w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku zorganizowało wycieczkę edukacyjną do Warszawy, a konkretnie do Muzeum Powstania Warszawskiego. W wyjeździe udział wzięło ponad 30 słuchaczy Uniwersytetu.

Głównym celem wycieczki było zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestnicy mogli przybliżyć sobie obraz jednego z najtragiczniejszych wydarzeń naszej historii, bardzo złożonego w ocenie, ale bez wątpienia stanowiącego do dziś przykład męstwa, heroizmu i walki o wolność. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk, umundurowanie, broń, makietę Liberatora, można było przejść się fragmentem kanałów, obejrzeć fotografie autentycznych scen powstańczych i bohaterów zrywu. Uczestnicy i obejrzeli też krótki 5 minutowy, ale przejmujący film w 3D pokazujący miasto zaraz po wyzwoleniu jako istne "morze ruin". Wizyta w muzeum pozostawiła niezatarte  wrażenie.
Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy.
Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.
Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego Liberator B-24J.
Spotkanie było zorganizowane w ramach programu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego pod nazwą „Wsparcie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” realizowanego przez Instytut Działalności Publicznej w Warszawie”.
 
Arkadiusz Studniarek
Wice Prezes
Towarzystwa Przyjaciół Goniądza
 
 
 
 
 
 

 

Galeria zdjęć

Opublikowano: 2017-09-05

Wydrukuj