Dionizy Sosnowski („Zbyszek”, „Józef”), ur. 15 sierpnia 1929 r. w Goniądzu, mieszkał we wsi Doły pod Goniądzem, syn Józefa i Emilii z d. Sosnowska. W 1948 r. przyjechał do Warszawy i podjął studia na Akademii Medycznej, jednak wkrótce musiał je przerwać i zaczął pracę jako wychowawca w ośrodku szkoleniowo-wychowawczym. Wiosną 1951 r. został wytypowany przez ZMP na Zlot Młodzieży w Berlinie, co postanowił wykorzystać do ucieczki na Zachód. Wówczas w czerwcu 1951 r. nawiązał z nim kontakt inny podstawowy agent operacji „Cezary” Jarosław Hamiwka „Kamiński”. Wyjazd Sosnowskiego do Berlina został zablokowany, lecz z 5 na 6 stycznia 1952 r. wraz z Januszem Borkowskim „Karolem” został przerzucony do Niemiec.
W Niemczech obu późniejszych spadochroniarzy przejmują prawdziwi członkowie WiN, którzy podobnie jak przybyła dopiero co dwójka z kraju, byli przekonani, że ci dwaj z Polski zostali wysłani przez autentyczne struktury WiN. Sosnowski i Skrzyszowski zostali skierowani na zorganizowany przez Delegaturę Zagraniczną WiN w Monachium, przy pomocy amerykańskich instruktorów, kurs radiotelegrafistów z elementami szkolenia dywersyjnego. Skrzyszowski ukończył go w lipcu i na kilka dni, w tajemnicy przed pozostałymi uczestnikami i Amerykanami, został skierowany do Londynu, gdzie przeszedł szkolenie na radiostacjach angielskich. Sosnowski ukończył kurs w sierpniu. Niedługo potem zapada decyzja, że obaj wracają do kraju. Specjalnym, amerykańskim samolotem, ale z częściowo polską załogą, mają nielegalnie przelecieć nad granicą i wyskoczyć na północy kraju. Obaj boją się lotu i skoku. Na pewno poczuli ulgę, gdy dotknęli ziemi, a wokół nich zaroiło się od przyjaznych twarzy. - No, nareszcie, czekaliśmy na was - pewnie usłyszeli...
Więcej w o losach Dyzika Sosnowskiego – Niezłomnego spod Goniądza przeczytacie w artkule Dyziek Sosnowski - Niezłomny spod Goniądza.

 

Opublikowano: 2018-03-01

Wydrukuj